Egy műhold megsemmisítése sodorta veszélybe a Nemzetközi Űrállomást
Oroszország egy műhold elleni rakétát tesztelt, a kísérlet során pedig rengeteg űrszemét keletkezett.
A Nemzetközi Űrállomás (ISS) repülésirányító egységét 2021. november 15-én egy széthulló műhold potenciálisan veszélyes darabjai miatt riasztották. Az incidens kapcsán Bill Nelson, a NASA igazgatója közleményt adott ki.
Nelson szerint egy orosz műhold megsemmisítésével űrszemét keletkezett, ami „űrhajósok életét, a Nemzetközi Űrállomás épségét és a nemzetek érdekeit veszélyezteti”.
Az amerikai űrparancsnokság közlése szerint a rakétateszt következtében több mint 1500, nyomon követhető, alacsony Föld-körüli pályán keringő törmelék keletkezett. Ezek feltehetően több százezer kisebb szilánkra fognak szétesni és évekig, ha nem évtizedekig fognak keringeni a Föld körül. „Ez jelentős kockázatot jelent a Nemzetközi Űrállomás legénysége és más, személyzettel végrehajtott űrkutatási tevékenységek, valamint számos ország műholdjai számára” – tette hozzá.
Az eset során a legénységet riasztották, az űrhajósok pedig bezárták az ISS moduljainak ajtóit. A felszabadult törmelék 90 percenként közelíti meg az űrállomást, a legénységnek két alkalommal is a csatlakozó űrhajókba kellett visszavonulnia biztonsági okokból.
Nelson elképzelhetetlennek tartja, hogy Oroszország szándékosan fenyegette volna nemzetközi partnerét, az Egyesült Államok asztronautáit, illetve saját kozmonautáit, a tesztet ugyanakkor meggondolatlannak tartja. A NASA az elkövetkező napokban folytatja a létrejött űrszemét monitorozását.