Több száz új exobolygót fedeztek fel
A kutatók a mesterséges intelligenciára bízták az adatok elemzését.
Szakértők egy csoportja egy új mély neurális hálózattal (DNN), az ExoMinerrel kutatta az exobolygókat – számol be az amerikai Universities Space Research Association oldala. A mesterséges intelligencia segítségével készített tanulmányban 301 új validált égitestet írnak le, ezekkel együtt már 4569 Naprendszeren kívüli bolygót ismerünk.
A DNN-ek olyan mesterséges intelligenciák, amelyek elegendő adat birtokában képesek automatikusan tanulni. Az ExoMiner a NASA egyik szuperszámítógépét használja, és meg tudja különböztetni a valódi exobolygókat a téves jelektől. A rendszer tökéletesen kiegészíti az emberek munkáját, és rengeteg időt spórol meg a nagy adathalmazok átfésülésével.
Hamed Valizadegan, az Universities Space Research Association munkatársa és a projekt feje szerint amikor az ExoMiner bolygót jelez, biztosak lehetnek benne, hogy valóban bolygót találtak. Mint hozzátette, a rendszer bizonyos szempontból megbízhatóbb, mint az eddigi gépi tanulási eszközök vagy az emberek.
Az ExoMiner nem az eltérő megfigyelési technikák kombinálásával, hanem statisztikai módszerekkel támasztja alá az exobolygók létezését. A mesterséges intelligencia a Kepler űrtávcső információit elemezte, de később más archívumoknál is bevethetik. Az újonnan igazolt égitestek között valószínűleg nincs Föld-szerű objektum, illetve olyan, amely csillagának lakható zónájában kering, ahol fennmaradhat folyékony állapotban a víz. A csapat következő célja az, hogy más adatbázisokon is kipróbálják az eszközt.