A szemüvegektől az űrkutatásig – egy cég 175 éve (X)
175 évvel ezelőtt Németországban, egy jénai műhelyben indult Carl Zeiss karrierje, aki precíziós szerkezetek és optikák készítésével foglalkozott. Talán nem is sejtette, hogy milyen nagy pillanat volt ez: innentől kezdődött el a ZEISS évszázadokon átívelő történelme. A nagy múltú cég számos területen, több innovációt is a magáénak tudhat. De melyek is ezek?
Carl Zeiss már 1857-ben elkészítette első mikroszkópját, néhány évtizeddel később pedig megkezdődött a mikroszkópok sorozatgyártása is. Ettől kezdve a ZEISS megkerülhetetlenné vált a tudományos munka során: mikroszkópjai 36 Nobel-díjhoz segítették hozzá a tudósokat világszerte és segítettek letenni a mikrobiológia alapjait. Többek között Robert Koch is ZEISS mikroszkópot használt a tuberkulózis felfedezéséhez.
A 19. század a fényképezés úttörő korszaka volt a ZEISS számára is, sok olyan meghatározó felfedezéssel, melyet a mai napig alkalmaznak. A ZEISS méltán híres Planar lencséjét 1896-ban mutatták be, mellyel bejegyezte magát a fotózás, illetve a filmezés történelemkönyveibe. 1969-ben, az Apollo Holdra szállásakor is ZEISS lencsével készültek el az első képek: ehhez olyan objektívekre volt szükség, melyek bírják a súlytalanságot, a hőmérséklet-ingadozást és a szűrt fényeket. Az Apollo küldetések során összesen 50 ilyen ZEISS objektívet juttattak el az űrbe, melyekkel hozzávetőlegesen 30.000 fénykép készült. A ZEISS objektívjeit előszeretettel használják a hollywoodi filmesek is: ilyen kamerákkal készült el például a Gravitáció vagy az Avatar.
A 19. század során sokat fejlődtek a fizikával kapcsolatos ismereteink és a csillagászati megfigyelési módszerek, melyek ahhoz vezetettek, hogy 1923-ban megnyílt az első projektoralapú planetárium. Az elmúlt közel száz évben ez a technológia odáig fejlődött, hogy a ma gyártott ZEISS planetárium projektorok egy időben több mint 9100 csillagot képesek megjeleníteni a kupolán. Mindemellett a ZEISS fontos szerepet játszik a mikrochip-gyártásban is: ma a mikrochipek több mint 80%-a a ZEISS optikai technológiájával készül.
A ZEISS méréstechnikai rendszereivel a csúcstechnológiához is hozzájárul: Az F1 tervezőcsapatai is a ZEISS méréstechnikai eszközeit és szoftvereit használják ahhoz, hogy a legoptimálisabb aerodinamikát érjék el a F1-es versenyautóknál, de a vezető repülőgép-gyártók is hasonló precíziós méréstechnikát használnak a biztonságos repülés garantálásához.
Napjainkban a ZEISS komoly erőfeszítéseket tesz a környezet megóvása érdekében is, és azon dolgozik, hogy a vállalat működésének összes területén biztosítani tudja a fenntarthatóságot. A „Zöld, Biztonságos, Felelősségteljes” programmal a ZEISS Vision Care több mint 250 különböző környezetvédelmi kezdeményezést összpontosít egy globális programban.
De mi is lesz a jövő? 175 év telt el a cég megalakulása óta. 175 sikerekkel és mérföldkövekkel teli év. A világ többször is megváltozott azóta, de a képzelet határait akkor is érdemes feszegetnünk, hiszen ez viszi előre az emberiséget.