Hazánkból is sikerült megörökíteni az úton lévő James Webb űrteleszkópot
Az űrteleszkóp igen halvány fénypontként látszott, azonban mind amatőr, mind professzionális eszközzel is sikerült megörökíteni.
Alig néhány nappal az űrteleszkóp karácsonyi indulását követően hazánkból is megfigyelhető volt a fénypontja, amint lassan halad a bolygónktól 1,5 millió kilométerre lévő állomáshelye felé. Az űrteleszkóp égi útjának koordinátái nyilvánosan elérhetőek, így bárki, aki megfelelő távcsővel rendelkezik, megkeresheti.
A Vega Csillagászati Egyesület így számolt be a sikeres észlelésről: „Az indítást követően a JWST égi koordinátáit, óránkénti bontásban közzétette a NASA, ezek alapján az amatőrcsillagászok is megkereshetik. December 31-én még nem jártunk sikerrel, amikor a VCSE Virtuális Szilveszterén a távvezérelt egyesületi csillagvizsgálóból kerestük (leszállt a köd, jöttek a felhők, és a tűzijátékok zavarták a megfigyelést). Az új év első estéjén azonban Mezei Balázs zalaegerszegi amatőrcsillagász saját távcsövével, otthonából megörökítette az űreszköz mozgását. A fenti kis videón a kép közepétől jobbra és lefelé gyorsan mozgó fénypont a James Webb űrtávcső, amit a kiadott koordináták és csillagtérkép használatával azonosított az észlelő. A képek készítésekor az Orion csillagképben járt az űrteleszkóp. Az azonosítást Mezei Balázstól függetlenül Dr. Csizmadia Szilárd csillagász, a DLR munkatársa is megerősítette (DLR: Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt, Német Lég- és Űrkutatási Központ).”
Mezei Balázs felvételeit egy 250/960 Newton teleszkópon keresztül készítette, amelyet kiegészített egy GPU korrektor, a használt kamera egy QHY163m volt. A 2022. január elsején, 22:50:56-23:03:02 közti időben született 5 darab, egyenként két perces felvétel összefűzésével készült animáción jól látható az űrteleszkóp elmozdulása.
Szintén sikeresen fotózták le a JWST fénypontját a Piszkéstetői Obszervatóriumból, még 2021. december 28-án hajnalban, egy néhány perces derült időszakban. Az obszervatórium Schmidt-távcsöve segítségével megörökített fénypont ekkor a Hold átlagos távolságának megfelelő, 388 ezer kilométeres messzeségben járt tőlünk, ekkor az Orion csillagképben látszott. A 3-szor egy perces felvételen jól látszó JWST fényességét a csillagászok +14,3, vagy +14,4 magnitúdósnak becsülték (ez kb. a Pluto törpebolygó tőlünk látható fényességének felel meg), így feltételezik, hogy majd később, ha a végleges helyére érkezett az űrteleszkóp, akkor is látható marad a Földről, persze csak megfelelő műszerekkel.