A kiegyensúlyozott étrend véd a paraziták ellen
A poszméhek rendkívül fontos rovarok, mivel rengeteg különféle növényt is képesek beporozni, ám a többi beporzóval együtt nekik is csökken a létszámuk.
A Göttingeni Egyetem kutatói azt mérték fel, mi befolyásolja e fontos beporzóink egészségi állapotát, hisz ennek mind a természetes ökoszisztémákra, mind a mezőgazdaságunkra nézve igen nagy jelentősége van. Az Agriculture, Ecosystems and Environment szakfolyóiratban közzé tett tanulmányuk szerint a sokszínű környezet és sokféle forrásból származó, kiegyensúlyozott étrend a legfontosabb tényező.
A poszméhek rendkívül hatékonyak számos haszonnövényünk beporzásában (pl. paradicsom), nagyon rugalmasak, és képesek akkor is repülni, amikor más beporzóknak túl hűvös van. A hanyatlásuk azonban felveti a kérdést: mivel lehetne könnyebbé tenni az életüket, hogy ezt a hatalmas szolgáltatást is megőrizhessük? E szempontból különösen fontos kérdés, hogy mi az, ami a szaporodásuk sikeréhez hozzájárul?
A kutatók Németországban különböző területekre kihelyezett poszméh családokat vizsgáltak, egyrészt felmérték a visszatérő dolgozókat, hogy milyen környezetből miféle pollent szállítanak, másrészt megvizsgálták, hogy mennyire volt sikeres az utódnevelésük.
A felmérésből az derült ki, hogy a poszméhek számára a legnagyobb előnyt nem az jelentette, ha virágokban gazdag kertek, vagy félig természetes helyek (mint a sövénysorok vagy vadvirágos sávok) voltak a fészek közelében, hanem az, ha sokféle természetes élőhely váltakozott a környéken. Az ilyen, sokféle virágos növényt tartalmazó, gazdag diverzitású környezetből a begyűjtött pollen is e sokféleségről árulkodik, és ez az étrend jelenti a legnagyobb előnyt. Ezzel az utódgeneráció több és jobban fejlődő tagot számlál, különös tekintettel a kinevelt fiatal királynőkre – amelyek a következő generációkat megalapozzák.
Catrin Westphal professzor, a kutatócsoport vezetője hozzátette: „A kiegyensúlyozott pollenétrend a parazita életmódú, és a szaporodási sikert alaposan lecsökkentő viaszmolyok lárvái ellen is védelmet biztosít.”