Sikeresen visszanövesztették egy béka lábát

A siker közelebb hozza a reményt a végtagjukat vesztett emberek számára is.

Emberek milliói veszítették el valamilyen sérülés vagy betegség miatt a végtagjukat, és jelenleg számukra reménytelen gondolat, hogy visszanőjön például egy amputált láb. Egy új kutatás szerint a Tufts Egyetem és a Harvard Egyetem kutatói azonban közelebb hozhatják a reményt a visszanövesztett végtagokról, a kísérletekről a Scinece Advances folyóiratban számoltak be.
A dél-afrikai karmosbéka (Xenopus laevis) kifejlett korában hozzánk hasonlóan képtelen a végtagok visszanövesztésére, azonban a kutatócsoportnak ez speciális gyógyszerek segítségével most mégis sikerült. Egy ötféle szerből álló „koktél” hatására a kifejlett békák amputált lábfejei visszanőttek, egy 24 órás kezelés és az azt követő, kb. 18 hónapig tartó folyamat során.
Számos élőlény képes legalább bizonyos végtag visszanövesztésére, például a szalamandrák, a tengeri csillagok, rákok, vagy épp egyes gyíkok. A laposférgeket ha több darabba vágják, képesek az egyes darabokból teljes, új féreggé nőni. Az ember a sebeit képes begyógyítani új szövet növesztésével, illetve a májunk igen jól regenerálódik, akár 50 százalékának elvesztését is tudja pótolni. Azonban a kéz vagy a láb sem számunkra, se más emlősök számára nem visszanöveszthető. Igazából a sérüléseinknél egy alaktalan szövetmasszát növesztünk a vérveszteség megállítására, vagy épp a fertőződés elkerülésére, ám ez egyúttal meg is akadályozza a specifikus szövetnövesztést.
A béka esetében a kutatók egy BioDome nevű speciális „sapkát” tettek a béka amputált lábcsonkjára, amelyben egy selyemfehérjéből készült zselészerű anyagba keverve ötféle hatóanyagot tettek. Ez a BioDome gyakorlatilag a béka embriókori környezetét imitálta, a szerekből egyik a gyulladást nyomta el, egy a hegképződést akadályozta meg, a többi pedig az ideg, az izom és az erek növekedését serkentette. A BioDome mindössze 24 órán át volt a békák lábcsonkján, a beindult fejlődés azonban hosszú hónapokon át tovább zajlott. A kutatók úgy vélik, ez arra is utalhat, hogy a békák, de lehet, hogy más állatok is, rendelkeznek a regeneráció képességével, csak ezt elnyomják más folyamatok, azonban megfelelő módszerrel aktiválható a képesség.
A kísérletbe vont békák közt igen nagy mértékű lábnövekedést tapasztaltak, néhány esetben szinte teljesen használhatóra visszanőtt az amputált végtag. Az így növesztett lábfejek, bár az ujjaikban nem volt csont, reagáltak érintésre, és úszáshoz is az egészséges békákhoz hasonlóan tudta használni őket az állat.
A kutatók a terveik szerint a következő kísérleteikben emlősöket vizsgálnak majd meg.