Mesterséges intelligencia segíti a meteoritkeresést az Antarktikán
Bolygónk egyik legfontosabb meteorit-lelőhelye az Antarktika, ahol helyi folyamatok segítik az égből hullott kövek felhalmozódását.
A bolygónkat egyenletes eloszlásban érik a meteoritok, azonban mégis az Antarktika adja a megtaláltak kétharmadát. Bár a globális átlaghoz képest elképesztően nagy sűrűségben fordulnak elő egyes pontokon a meteoritok, megkeresésük drága és időigényes feladat, emberek gyalogosan járják be és fésülik át a helyszíneket. A jégre hulló meteoritokat maga a jég segít megőrizni, ám a jég mozgásával messzebbre is kerülnek. A jégbe zárt sötét kövek bizonyos földrajzi akadályoknál, mint például hegyláncoknál a jég átfordul, s így a benne lévő meteoritok a felszínre kerülnek.
Bár a legtöbbek számára igazi álommunka egy-egy szezon egy ilyen expedícióban, a hatékonyságot jócskán meg lehetne növelni. Az így talált érintetlen meteoritok más égitestekről, vagy épp a Naprendszer hajnaláról adnak információkat.
Egy új, a Science Advances folyóiratban közölt tanulmány azt elemzi, hogy miként lehet a gépi tanulást bevonni e folyamatba, a Delfti Egyetem csapata vezette kutatók műholdas felvételek, radarmérések és számos felszíni adat (pl. időjárás, jégvastagság, jég mozgási sebessége, jég típusa) alapján kategorizáltak néhány ismert, meteoritokat adó helyszíneket. Az időjárás fura feltételnek tűnik, de például az Antarktikára jellemző katabatikus szelek elősegítik a jég szublimációját, és így meggyorsítják a benne lévő meteoritok felszínre kerülését is.
A tanulást követően az AI az egész Antarktika területét végigvizsgálta, és 83 százalékos pontossággal „eltalálta” az összes ismert meteorit-lelőhely helyszínét, illetve még 600 másik, a kritériumoknak megfelelőt talált. Ezek közül jó néhány közel volt egyes kutatóállomásokhoz, vagyis könnyen megközelíthető.
A kutatócsoport szerint az AI és drónok segítségével igencsak gyorsítani lehetne a meteoritok megtalálását. A számítások szerint 340-900 ezer meteorit heverhet a déli kontinens jégfelszínén, és eddig ennek csak 5-13 százalékét gyűjtötték be, így bőven van még mit összeszedni.