Kozmikus csodabogarat fotózott a Hubble

Az NGC 1705 egy szabálytalan törpegalaxis a Földtől mintegy 17 millió fényévre.

A NASA és az Európai Űrügynökség közös űrtávcsöve, a legendás Hubble ezúttal az NGC 1705-öt örökítette meg – számol be a NASA oldala. A törpegalaxis a déli féltekéről látható Festő csillagképben fekszik, és a Földtől mintegy 17 millió fényévre található. Az NGC 1705 egy igazi kozmikus csodabogár: kicsi, szabálytalan alakú, a közelmúltban pedig gyors csillagformálódást tapasztalt.
Furcsasága ellenére a rendszer sok más különc törpegalaxishoz hasonlóan segíthet jobban megérteni a galaxisok evolúcióját. Az úgynevezett szabálytalan törpegalaxisok a hidrogénen és a héliumon kívül általában kevés más elemet tartalmaznak, és a kutatók szerint hasonlítanak az univerzum legelső galaxisaira.
A most bemutatott képhez az adatokat több megfigyeléssel gyűjtötték. A cél az volt, hogy a közeli csillagképző galaxisokban elemezzék a csillagok, a csillaghalmazok és az ionizált gáz közti kölcsönhatásokat. A kutatók a Hubble Wide Field Camera 3 nevű műszerével, a speciális H-alfa hullámhosszon vizsgálódva több ezer csillagködöt észleltek.
Nem ez volt az első alkalom, amikor az űrtávcső az NGC 1705-öt figyelte meg: 1999-ben a Wide Field and Planetary Camera 2 segítségével tanulmányozták. A műszert 2009-ben cserélték le a Wide Field Camera 3-ra, az eredeti, kevésbé jó minőségű felvétel itt érhető el.