Számos német állatfelszerelés nem felel meg az állatok igényeinek
Ketrecek, futókerekek, és más felszerelések részletes vizsgálatáról születtek elég elkeserítő eredmények.
Egy német kutatócsoport az országukban kapható állatfelszereléseket vizsgálta, azt mérték fel, vajon mennyire szolgálják az állatok érdekeit, illetve mennyire felelnek meg azok igényeinek, biztonságának és egészségének.
A PLOS One folyóiratban közzé tett eredmények nem túl kecsegtetőek: a ketrecek, futókerekek, szénatartók többsége nem felelt meg az állatjóléti előírásoknak. A német Élelmiszeripari- és Agrárminisztérium megbízásából készült kutatás során webshopokban és üzletekben is körülnéztek a kutatók egy állatorvosok és állatjóléti szakemberek által összeállított lista alapján ellenőrizték a kapható kellékeket. A lista azt gyűjti össze, hogy mik azok az alapvető szükségletek, amelyek egy-egy állatfaj helyes tartása szempontjából nélkülözhetetlenek, legyen szó a búvóhelyekről, etetőkről, vagy épp ketrecekről.
Hét kategóriát mértek fel: kisállatketrecek, szénatartók, futókerekek, labdák, hevederek és pórázok, csőrendszerek és hörcsögalom. 63 üzletben és 28 webshopban vizsgálták meg a fenti tárgyakat (kategóriánként akár több százat), dokumentálták az üzletvezetők hozzájárulásával, majd elemezték a látottakat, összehasonlítva a valóságot a törvényi előírásokkal és az állatjóléti ajánlásokkal.
A ketrecek esetében az állat számára biztosítandó minimális terület előírása volt a legfontosabb, ennek azonban a ketrecek több mint a fele nem felelt meg, sőt, az olyan egzotikus állatok számára árusítottak, mint pl. a csincsilla, egyetlen egy sem volt megfelelő! Összességében a vizsgált 208 ketrectípusból 183 nem felelt meg valamely előírásnak. Egy kiragadott példa a nyúlketrec: 0,9 négyzetméteres alapterületű kellene egyetlen állatnak, ám az árusított ketrecek közt jócskán akad alig harmad ekkora is. (A törvények szerint ilyen méretűt nem is szabadna nyúlketrecként árusítani, lásd a nyitóképen: : 80 cm × 46 cm alapterületű a ketrec.)
A szénatartóknál a tárgy magassági elhelyezése, valamint a fedél hiánya volt a leggyakoribb probléma. A futókerekek közel fele túl kicsi volt még a legkisebb rágcsálókhoz mérten is, és mindössze a futókerekek 7,9 százaléka felelt meg az előírásoknak. (A futókeréknél az állat teljes testhosszának kétszeresének kell lennie a kerék átmérőjének.) Emellett a kerekek 14,9 százaléka olyan felépítésű volt, hogy az az állatra nézve sérülésveszélyt is rejtett.
Bár a felmérés Németországban készült, hazánkban is sokan vásárolnak akár webshopban, akár üzletben, amely német érdekeltségbe tartozik, így valamilyen szinten a hazai állattartókat is érintik ezek az eredmények. Bár a hazai állattartási előírások távol vannak a némettől, azért a felelős állattartó mindenképp igyekszik az állata igényeinek és egészségének megfelelő termékeket beszerezni.