Ismeretlen méreganyagra bukkantak egy ausztrál állatban
A tengerirózsa zátonyokon honos, a felfedezés pedig gyógyszerek kifejlesztéséhez segíthet hozzá.
A Telmatactis stephensoni nevű tengerirózsa alig 10 centisre nő, de 84 különböző toxint termel, melyek eltérő feladatokat látnak el az állat életében. A tengerirózsák mérge összetett, sokféle toxinból álló keverék, és az állatok kültakaróján, a tapogatókarjain és az emésztőrendszerében is más-más méregkeverék aktív, egyik a védekezés, másik a zsákmányejtés vagy éppen az emésztés céljaira alkalmas. A Queenslandi Műszaki Egyetem kutatója, Lauren Ashwood e mérgeket tanulmányozta, amikor a kérdéses faj csalánsejtjeiben olyan méreganyagra bukkant, amelyet eddig nem ismertünk.
„Amikor a mérgeket azzal együtt vizsgáljuk, hogy milyen feladatot látnak el, már arról is kialakul az elképzelésünk, milyen gyógyászati felhasználásuk lehet majd” – mondta Ashwood.
Az állati eredetű, fehérje alapú toxinokat számos orvosi alkalmazásban használjuk ma is, a szívbetegségektől kezdve a rákellenes szereken át a HIV vagy a krónikus fájdalmak elleni orvosságokig.
A 84 méreganyag közt a különleges, most újonnan felfedezettet U-Tstx-1-nek hívják, és egy specializált magyarországi laborban vizsgáltatták meg az ausztrál kutatók. „Mivel e toxint a tengerirózsa emésztőszervében találtuk, feltehetően az emésztéssel kapcsolatos feladata lehet, elképzelhető, hogy egy zsírlebontó enzimről van szó” – magyarázta Ashwood. „A fekete mamba mérgéhez is hasonlíthat, amely a bélizmok működését serkenti.”
A Molecular Ecology szakfolyóiratban közzé tett tanulmány egyik szerzője, Peter Prentis professzor hozzátette, a fájdalmat okozó mérgeket általában fájdalomcsillapítók kifejlesztéséhez használják. Ha a méreganyag alapján a fájdalomérző receptorokat sikerül azonosítani, akkor ki lehet fejleszteni olyan szert, amely blokkolja e receptorok működését, vagyis fájdalomcsillapító hatású lesz. Emiatt is hasznos, ha a méreganyagokat eleve úgy tudják vizsgálni, hogy az eredeti funkciójukra a megismerésük során fény derül.