Szív alakú oázist fotóztak az űrből

A termékeny területen évezredek óta élnek emberek.

Egyiptom felett repülve az Nemzetközi Űrállomás (ISS) egyik űrhajósa egy szív alakú mélyedést örökített meg a Nílus és a Líbiai-sivatag között – számol be a NASA Earth Observatory oldala. Az 1200 négyzetkilométeres terület a Faijum-oázis, amely a Moerisz-tó egykori medréből alakult ki.
A tavat II. Ptolemaiosz király (időszámítás előtt 282-246) idején gátakkal szabályozták, a termékeny hordaléktalaj egy részét így elkezdhették mezőgazdasági célokra használni. Ma a mélyedés északi szélén a sós vizű Kuarun-tó, az egykori Moerisz-tó maradványa húzódik – kiemelt képünkön a fotót elforgattuk, hogy a szív forma kivehetőbb legyen. A víz a térség száraz klímája és gyors párolgása miatt vált sóssá.
Az oázisban ma farmok és gyümölcsösök találhatóak, melyek egészen a Nílus nyugati partjáig elérnek. A fotón a szürke foltok olyan településeket jelölnek, ahol intenzív mezőgazdasági munka folyik. A térségben az emberek több mint 8 ezer éve jelen vannak, a régió különböző madár- és halfajoknak, illetve a veszélyeztetett homoki gazellának ad otthont.

Az oázist a Nílussal a Bahr Jusszef köti össze, a csatorna eredetileg egy természetes ág volt. Időszámítás előtt 2300 körül az ágat kiszélesítették és mélyítették.
A fotót az ISS 65-ös expedíciójának egyik tagja készítette 2021 májusában. A képet a NASA 2022. február 14-én, Valentin-napon választotta a nap fotójának.