Miként készült Tutanhamon vasmeteorit tőre?
Az időszámításunk előtti 14. században uralkodó fáraó arany markolatú tőrét vasmeteoritból készítették, ezt jó néhány éve tudjuk, azonban eddig nem volt világos, milyen módszerrel alkották meg az értékes eszközt.
A vaskor kezdete előtt kb. 600 évvel készült Tutanhamon tőre. Amint néhány más bronzkori tárgynak ennek is, egy meteoritban érkezett vas jelentette az alapanyagát, a legkorábbi ismert, vasmeteoritból készült tőrt egy törökországi lelőhelyen tárták fel, és 4300 évvel ezelőtt készítették. Ez azt jelenti, hogy a vasmeteoritok feldolgozásához szükséges technológia is legalább ennyi ideje rendelkezésünkre áll. Azonban ez az ősi tőr erősen korrodált állapotú, így a készítési módszert nem lehetett rajta megvizsgálni – ezzel szemben Tutanhamon tőre kiváló állapotban van.
A fáraó tőre finoman megmunkált és kiváló minőségű, ebből feltételezhető, hogy ekkorra az emberek már mesterei voltak a vasmeteoritok feldolgozásának. Több módszer is lehetséges. Ilyen például a hideg megmunkálás, amelynek során a meteoritot gyakorlatilag formára szabják, majd polírozzák. Lehetséges hőkezeléssel is dolgozni, ekkor a vasmeteoritot megolvasztják, majd formába öntik. Az is előfordulhat, hogy alacsonyabb hőmérsékletre hevítik, majd kovácsolják a kérdéses vasat.
Egy japán-egyiptomi kutatócsoport végzett roncsolásmentes vizsgálatokat a tőrön nemrégiben, azzal a céllal, hogy kiderítsék, miként is készülhetett, az eredmények a Meteoritics & Planetary Science szakfolyóiratban láttak napvilágot.
A kutatók 2020 februárjában a kairói Egyiptomi Múzeumban végeztek röntgenfluorszcentiás (XRF) vizsgálatokat egy hordozható XRF-készülék segítségével, ezzel a tőr különböző részeinek elemi összetételét tudták feltárni (ugyanilyen módszerrel igazolta egy másik kutatócsoport 2016-ban a tőr meteorit-eredetét). A méréseket elvégezték a vas felületén, az azon látható kis korrodált foltokon, illetve a benne húzódó repedésen külön is.
Bár az máig sem ismert, hogy milyen eredetű a tőr és így azt sem tudjuk, hol hullhatott az a vasmeteorit, amelyből készült, ám a most elvégzett vizsgálatok alapján a kutatók az oktahedrit típusú vasmeteoritok közé sorolják a tőr alapanyagát. Ezt abból következtették ki, hogy a tőr felszínén a nikkel eloszlásában észlelhető az a különleges, ún. Widmanstätten-mintázat, amely ezeket a meteoritokat jellemzi, ám a mintázat szabad szemmel nem látható.
A tőr felületén látható fekete foltok összetételükben eltérnek a fémes (csillogó) felülettől, és ebből a kutatók arra következtettek, hogy ez az eredeti meteoritban kis zárványokként jelen lévő vas-szulfid ásvány, a troilit volt e helyeken. A tőr pengéjének közepén húzódó repedés ismét eltérő összetételt mutatott, ez pedig abból adódott, hogy az eredeti meteoritot hő és oxigén együttes hatása is érte.
Ezek a kémiai jelek, illetve a megmaradó Widmanstätten-mintázat együtt arra utalnak, hogy a meteorit anyagát viszonylag alacsony, 950 Celsius-foknál kisebb hőmérsékletre hevítést követően kovácsolással készítették el.
A tőr eredetéről is említést tesznek a kutatók: az arany markolat elkészítési technikája és az ehhez használt anyagok alapján Mitanni, illetve a hettita birodalom lehetett, ahonnan Egyiptomba érkezett. Az amarna-levelekben említést is tesznek arany markolatú vas tőrről, amelyet az anatóliai Mitanni királya, Tusratta ajándékozott Tutanhamon nagyapjának, III. Amenhotepnek. Lehet, hogy ez az a tőr?