A tűzzel fognak kísérletezni az Űrállomáson
Míg a Földön már rendelkezésünkre állnak azok az anyagok és technológiák, amelyekkel megakadályozzuk a tüzek terjedését, a helyzet egészen más a földitől eltérő környezetben.
A világűrben másképp viselkedik a tűz, mint a Földön, mind a gravitáció, mind a légáramlás megváltoztatja azt, hogy miként ég, vagy épp terjed, s ez a változás megnehezítheti a tűzoltást is.
A Nemzetközi Űrállomásra most útnak indított SoFIE projekt (szilárd tüzelőanyag begyújtó és eloltó kísérlet) a tűz mikrogravitációs viselkedését fogja vizsgálni az Űrállomáson működő beépített, kimondottan az égés tanulmányozására szolgáló zárt berendezésben.
„Azzal, hogy a NASA hosszú távú tervei közt más égitestek, a Hold és a Mars emberes meghódítása szerepel, arra is szükség van, hogy az ottani életet kockázatmentessé tegyük” – mondta Paul Ferkul, a SoFIE projekt kutatója a NASA clevelandi Glenn Kutatóközpontjában. „Ha megértjük, miként viselkedik a tűz különböző környezeti körülmények közt, azzal a jövő űrhajósainak biztonságáért teszünk alapvető fontosságú lépést.”
A kísérletek célja az, hogy olyan anyagokat és terveket válasszanak ki, amelyek az űrruhák, az kabinok vagy más lakóépítmények formájában elősegítik majd a biztonságot. Emellett a tűz vagy a parázsló anyagok eloltásának módozatait is kísérletileg vizsgálhatják.
A SoFIE a korábbi hasonló jellegű kísérletek folytatása lesz, és öt különböző vizsgálatból áll. Az elsőben űrrepülésben használt anyagok különböző vastagságú mintáit igyekeznek meggyújtani, hogy kiderüljön, mikor terjed vagy épp nem terjed a láng. A másodikban egy nagyobb, lapos és vastag felületen mérik majd a láng terjedését, és összehasonlítják e kísérlet földi körülmények közt elvégzett másának eredményével. A harmadik kísérlet egy szilárd gömbfelületen vizsgálja a láng terjedését, a gömb felmelegedését és a körülötte áramló levegő hatását a tűzre. A negyedikben egy mini-szélcsatornában egy kis henger alakú anyagdarabot égetnek el, majd eloltják a tüzet. Az ötödik szintén egy földi megfelelőjével együtt végzett összehasonlító kísérlet lesz, ebben az űrjárművek anyagainak gyulladását és éghetőségét mérik fel.
Bár a kísérletek célja elsődlegesen az űrhajózás, űrkutatás körülményeinek biztonságosabbá tétele, az így kapott eredmények, mint oly sok más, az Űrállomáson végzett kísérleté, a földi, hétköznapi életre is hatással lesz majd. A NASA 2025-ig szeretné még folytatni a SoFIE kísérletsorozatát, és várja a következő kísérletekre érkező javaslatokat is.