A konyhai szivacs jobb baktériumtenyésztő a Petri-csészénél
A szivacs jobb otthont biztosít a baktériumok sokasága számára, mint a tenyésztésükhöz használt laboratóriumi Petri-csésze.
A Duke Egyetem kutatói jutottak erre, a nem túl guszta eredményre egy nemrégiben elvégzett felmérés során, amelyről a Nature Chemical Biology szaklapban számoltak be.
Bár azt gondolnánk, hogy a szivacs a benne lévő ételmaradványok miatt válik a baktériumok számára kiváló tenyészhellyé, a helyzet az, hogy nem kell szennyezettnek lennie ehhez a szivacsnak, elegendő a puszta szerkezete ahhoz, hogy egy sokszínű baktériumközösség otthon érezze magát és szaporodjon benne.
A kutatók vizsgálták, hogy miként hatnak egymásra az együtt élő, különféle baktériumok attól függően, hogy milyen szerkezetű környezetben élnek, s e szerkezetek egyike volt a szivacs. Miközben vannak baktériumok, amelyek sokszínű tömegben érzik jól magukat, akadnak mások, amelyek viszont magányra vágynak – a szivacs mindkét típus számára ideális élőhelyet biztosít, hasonlóan a talajhoz. Egészen pontosan: a szivacs azokat a lehetőségeket utánozza le a szerkezetében, amelyek a talajban is a baktériumok rendelkezésére állnak. A magányt kedvelő baktériumok, elbújhatnak az apró zugokban, míg mások, amelyek tömegben érzik jól magukat, kitölthetik a nagyobb tereket.
Bár ezt a felfedezést leginkább a konyhai mosogatószivacsot illetően gondolja át az átlagember, a dolognak más jelentősége is van: ahol baktériumok segítségét veszik igénybe valamilyen feladatra, ott ideálisabb a szivacs-jellegű közeg. Ilyen, baktériumokra váró feladat számos ipari alkalmazásban a szennyező anyagok eltakarítása, vagy egyes gyógyszerhatóanyagok, illetve bioüzemanyag előállítása. A Duke Egyetem kutatóinak eredménye alapján az ilyen baktériumközösségek számára nemcsak ideálisabb élőhellyé válna a szivacs-jellegű szerkezet, hanem hatékonyabb termelést is lehetővé tenne ez.