A növények védekezési stratégiája
Ételeinket zamatosabbá tevő fűszerek és ízes növények vegyületei bizonyítják a növényevők elleni védekezést.
A növények mozdulatlanul, a földbe gyökerezve kénytelenek várni a növényevők támadásait, azonban ez nem jelenti azt, hogy védtelenek. A Koppenhágai Egyetem szakembereinek nemrégiben, a PNAS-ben közzé tett tanulmány szerint sikerült bizonyítani egy 50 éves elméletet arról, hogy milyen módon védekeznek a növények.
„A kutatásinkból kiderült, hogy a növény öreg levelei feláldozzák magukat, és a védelmüket átirányítják a fiatal levelekbe azzal az egyedüli céllal, hogy ezzel maguk az idős levelek váljanak a hernyók és más növényevők táplálékává. Ezzel a növény a következő generációja túlélését biztosítja” – magyarázta Barbara Ann Halkier professzor, a kutatás vezetője.
A mustár és a vaszabi azért termel csípős, erős szagú vegyületeket (amelyeket mi, emberek olyannyira kedvelünk), hogy ezzel a növényevők kedvét elvegye a rágcsálástól. A növényekben lévő riasztó hatású vegyületek a leveleket érő rágástól válnak szabaddá, és a növényevő számára büdös és kissé mérgező hatású anyagok mennyisége egy-egy levélben a növény döntésétől függ. Amikor a növény virágba borul, a legfontosabb feladat a szaporodás. Ennek sikere érdekében azokba a fiatal levelekbe áramlik a védekezésben használt vegyület, amely levelek majd a magok növekedéséhez, érleléséhez biztosítják az energiát, az idős levelek már feláldozhatóak.
A kutatók a lúdfű (Arabidopsis thaliana) egy olyan mutánsának segítségével bizonyították be a növényi védekezés módját, amely minden egyes levelébe egyenlő arányban juttatta el a védekezéshez használt vegyületeket, vagyis nem a fiatal leveleit védte. Amikor hernyókat engedtek a növényekre, egyértelművé vált, hogy azok minden egyes levelet válogatás nélkül rágtak. Egy normális (nem mutáns) lúdfű esetében a hernyók a vegyületeket nagy mennyiségben tartalmazó fiatal levelekhez hozzá se nyúlnak, s csak az idős leveleket rágják.
A kutatás eredményeiből nemcsak arra derült fény, hogy miként optimalizálják a védelmüket a növények a következő generáció sikere érdekében, hanem a mezőgazdasági növényvédelem számára is segítséget ad ahhoz, hogy a nagyobb vegyszerhasználat helyett miért lehet érdemes a növény saját védekezési rendszerét segíteni.