Elkészült az emberiség legnagyobb családfája
A szakértők evolúciónk kulcsmozzanatait is ki tudták mutatni.
Az Oxfordi Egyetem Big Data Intézetének csapata komoly előrelépést tett fajuk genetikai kapcsolatainak megértésében – számol be az egyetem oldala. Egy új tanulmányban a szakértők egy egységes leszármazást írnak le.
Az emberi genetikai kutatások az elmúlt két évtizedben elképesztő fejlődésen estek át, több ezer prehisztorikus ember genetikai adatai is elérhetővé váltak. Ez lehetőséget teremt arra, hogy a kutatók felmérjék genetikai sokféleségünk eredetét, a feladat viszont nem egyszerű. Eddig a fő kihívást a különböző adatbázisok kombinálása, illetve az elképesztő információhalmazt kezelő algoritmusok kidolgozása okozta, a friss tanulmány ezekre kínál megoldást.
Dr. Yan Wong, a Big Data Intézet evolúciós genetikusa szerint gyakorlatilag egy hatalmas családfát hoztak létre, amely a lehető legpontosabban mutatja meg, hogy miként fejlődött ki az emberekre ma jellemző genetikai sokszínűség. Dr. Anthony Wilder Wohns, az intézet korábbi PhD-hallgatója és a Broad Intézet munkatársa hozzátette, gyakorlatilag őseink genomját rekonstruálták, és egy hatalmas kapcsolati hálózatot írtak le. A szakértők az adatokból megbecsülhetik, hogy az egyes felmenők hol és mikor éltek.
A csapat modern és ősi genomokat elemzett, nyolc adatbázis segítségével 215 populáció mintegy 3600 személyének információihoz férve hozzá. A legkorábbi genom nagyjából 100 ezer éves volt. Az algoritmus az adatokból meg tudta meghatározni, hogy az egyes közös ősök hol helyezkedhettek el az evolúciós családfán. A létrehozott hálózatban nagyjából 27 millió felmenőnk szerepel.
Miután a lokációkat is hozzáadták a rendszerhez, azt is megpróbálták meghatározni, hogy őseink merre éltek. Az eredmények jól tükrözték evolúciónk kulcsmozzanatait, így az Afrikából történő kivándorlást.
A kutatók célja most az, hogy újabb adatok bevitelével tovább bővítsék a családfát. Wohns kiemelte, bár ők embereket vizsgáltak, módszerük mindenféle organizmusra kiterjeszthető.