Milyen lehet az élet általunk nem ismert formája?
Szakértők egy csoportja megpróbálta megtalálni az élet általános vonásait.
Amikor a szakértők az esetleges idegen életet keresik, a földi fajokból indulnak ki, éppen ezért az élet általunk ismeretlen formáinak kutatása korlátokba ütközik. Egy új tanulmányban a szerzők a földi létformák kémiájának olyan univerzális mintáit írják le, amelyek látszólag nem függnek specifikus molekuláktól – számol be az Arizonai Állami Egyetem (ASU) oldala. Az eredmények segíthetnek jobban megjósolni a földitől eltérő biokémián alapuló organizmusok tulajdonságait.
Sara Imari Walker, a csapat tagja szerint új eszközöket akartak találni a számunkra ismeretlen élet tulajdonságainak azonosításához és előrejelzéséhez. Ehhez azokat az univerzális vonásokat kellett felismerniük, amelyek biokémiától függetlenül jellemzőek a létformákra.
Bolygónkon az élet a megannyi vegyületen és interakción alapul. Bizonyos anyagok és folyamatok minden egyes organizmusban jelen vannak, egységes földi biokémiát alkotva. Az efféle univerzalitás viszont nem ad lehetőséget a még nem megfigyelt példák előrejelzésére.
Dylan Gagler, az ASU korábbi PhD-hallgatója, a New York Egyetem bioinformatikusa és a tanulmány vezető szerzője az élet jelenségét akarta alaposabban megérteni, amikor felfigyelt az univerzális biológia kérdésére. Gagler és Walker arra jutottak, hogy a probléma vizsgálatát az enzimeknél, a biokémia mozgatórugóinál kell elkezdeni.
A szakértők a baktériumoknál, eukariótáknál és archeáknál dokumentált egységes enzimek biokémiai funkcióinak statisztikai mintáit mérték fel. A csapat megállapította, hogy ezek a minták funkcionális alapelvektől eredeztethetőek, vagyis olyan biokémiai univerzalitásokat jelenthetnek, amelyek a földitől eltérő életre is jellemzőek lehetnek. A kutatók abban bíznak, hogy eredményeik tükrében új elméletet dolgozhatnak ki az élet általános szabályaira.