Csalóka galaxisokat fotózott a Hubble

A képen úgy tűnik, hogy éppen összeolvadnak a rendszerek.

A Hubble űrtávcső legújabb képének főszereplői az NGC 4496A és az NGC 4496B jelű ikergalaxisok – számol be a NASA oldala. Mindkét rendszer a Szűz csillagképben fekszik, és bár a NASA és az Európai Űrügynökség közös űreszközének fotóján úgy tűnik, mintha egymás mellett lennének, valójában hatalmas távolság választja el őket. Míg az NGC 4496A 47, addig az NGC 4496B 212 millió fényévre található. A két rendszer között nincs interakció, az átfedés csak látszólagos.
A hasonló galaktikus együttállásokat vizsgálva a kutatók jobban megérthetik, hogy miként oszlik el a por a hasonló rendszerekben. A felvételen az anyag sötét indákként rajzolódik ki. Bár az asztrofotók szépségéhez a galaktikus por sokat hozzáad, jelenléte meg is nehezíti a szakértők munkáját.
Az univerzum pora képes szétszórni, illetve elnyelni a kék fényt, amitől a csillagok halványabbnak és vörösesebbnek tűnnek. A jelenség eltér a vöröseltolódástól, melynek hátterében a világegyetem tágulása áll.
Annak elemzésével, hogy az előtérben lévő galaxis pora miként hat a hátul elhelyezkedő rendszer fényére, a csillagászok jobban megismerhetik az elülső galaxisban az anyag eloszlását. Az így létrehozott térképek hozzájárulhatnak a különböző mérések, például a kozmológiai vizsgálatok pontosítááshoz.