Hidegebb vízben nagyobbra nőttek az óriásfogú cápák
Az ikonikus állat 15-3,6 millió évvel ezelőtt élt, és legalább 15 méter hosszú volt a teste.
A DePaul Egyetem paleobiológusa, Kenshu Shimada vezetésével a Historical Biology szakfolyóiratban frissen megjelent tanulmányban egy amerikai kutatócsoport arra jutott, hogy az óriásfogú cápák (Otus megalodon) átlagos testmérete hidegebb vizekben nagyobb volt. A kutatás során számos különböző földrajzi helyről származó megalodon fogat, s a fogak mérete alapján kiszámolt testhosszakat elemeztek. „A kutatásunkból egy eddig nem felismert mintázat bukkant elő: a Bergmann-szabályként ismert, földrajzi elhelyezkedéstől függő ökológiai mintázat” – mondta Shimada.
Carl Bergmann német biológus még az 1800-as években vette észre azt, a melegvérűekre vonatkozó szabályosságot, amely szerint a nagy földrajzi elterjedésű állatok a hideg környezetben nagyobb termetűvé válnak, mint a meleg környezetben élő rokonaik. Az állatok hőháztartásához, testtömeg-testfelület arányához kapcsolódó összefüggést azóta Bergmann-szabályként ismerjük, ám nem minden szakember ért egyet vele, legalábbis nem a szabály klasszikus formájával.
Néhány megalodon-lelőhelyet korábban a faj fiatal példányainak bölcsődéjeként azonosítottak, mivel az e helyszíneken talált fogak kisebbek voltak a többi helyen találtnál. Azonban a mostani vizsgálatokkal arra jutottak a szakemberek, hogy gyanúsan az Egyenlítő környékén csoportosulnak megalodon-bölcsődéknek tartott helyszínek, vagyis olyan helyeken, ahol melegebb a víz. „Azt persze most se lehet kizárni, hogy a megalodonnak voltak a fiatal egyedek nevelésére szolgáló területei, bölcsődéi. Azonban a tanulmányunk szerint azok a lelőhelyek, ahol kisebb cápákat jelző kisebb fogak találhatóak, inkább annak köszönhetőek, hogy e helyeken eleve kisebb termetűek lehettek a cápák, a melegebb víz hatására” – magyarázta Harry Maisch, a kutatás egyik közreműködője.
A kutatás ötletét Shimada és családjav alamint Martin Becker professzor közös floridai pecatúrája során felmerült kérdés adta: hol lehet nagyobb halakat fogni? Miközben erről beszélgettek, merült föl az ötlet, hogy meg kellene vizsgálni az óriásfogú cápákat e tekintetben.
„A legfőbb következtetésünk az, hogy nem minden helyszínen nőttek egyformán gigantikus méretűvé az óriásfogú cápák. Az az elképzelés, miszerint 15-20 méteresek voltak, leginkább a hideg környezetben élő populációkra vonatkozhat” – tette hozzá Shimada.