Új antennával bővült a Deep Space Network
A Deep Space Network, vagyis a DSS az a földi antennahálózat, amelynek tagjai segítségével a távolban járó űrszondákkal folyamatosan tartani lehet a kapcsolatot.
A DSN hálózata három helyszínen: az USA-ban (Kaliforniában), az ausztrál Canberra, illetve a spanyol Madrid közelében üzemelteti az óriási antennáit, amelyek segítségével akár a rendkívüli távolságban járó Voyager-űrszondákkal, akár a Marson tevékenykedő roverekkel tartják a kapcsolatot az irányítók. Az antennahálózat elemeinek földrajzi elhelyezkedése lehetővé teszi, hogy egyetlen pillanatig se szakadjon meg a kapcsolat egy űrjárművel, miközben forog a Föld.
Az antennarendszert azonban bővíteni kell, egyrészt a közelgő mélyűri küldetések, mint a Psyche vagy az Europa Clipper miatt, másrészt a változó kommunikációs technológia miatt. Legutóbb 2021 januárjában bővült az antennahálózat madridi egysége, és 2022. március 16-án újabb antennatányért avattak itt, számolt be a NASA JPL.
A DSN új tagjával, egy 34 méteres átmérőjű antennatányérral (és a hozzá tartozó mozgató, irányító berendezésekkel), a DSS–53 (DSS = Deep Space Station) nevű egységgel 14-re bővült a hálózat, s ezzel jelenleg mintegy 40 küldetés kommunikációs feladatait látja el, s további 40, a következő években indítandó új küldetésekét fogja a közeljövőben. A DSS-53 építését, 2018-2020 közti időszakból egy timelapse videón is megnézhetjük.
A NASA mintegy 10 éve kezdte el a DSS hálózatának bővítését, e folyamat hat új, modernebb s hatékonyabb antennát ad a hálózatba, amelyből a DSS–53 a negyedik lett, és 8 százalékkal növelte a hálózat kapacitását.
A DSS–53 építését 2016-ban kezdték meg, s a 2 éven át tartó üzembe helyezési időszak egy több hetes szakaszában az antenna 300 jel-visszaverő elemének finomhangolását végezték a mérnökök, amelynek köszönhetően kiváló vételi minőséget ért el az antenna. A hálózat következő új elemét a kaliforniai Gondstone-antennaállomás kapja, ez 2025-ben kezdheti meg a működését, a hatodik elemet pedig majd Canberrában építik fel.
A Deep Space Network 1963-tól kezdődően folyamatosan üzemel, az egyes – köztük a most átadott új – antennákat ITT figyelhetjük meg.