Egy galaxis szemébe nézett a Hubble

A rendszer a Földtől nagyjából 48 millió fényévre található.

A NASA és az Európai Űrügynökség űrtávcsöve, a Hubble ezúttal egy galaxisba pillantott be, megörökítve annak belsejét – olvasható a NASA oldalán. A képen az NGC 1097 jelű küllős spirálgalaxis szerepel, amely tőlünk 48 millió fényévre, a Kemence csillagképben helyezkedik el.
A fotón jól kirajzolódik a galaxisban a csillagok és a por kavalkádja. A felvétel létrehozásához két műszer, a Wide Field Camera 3 (WFC3) és az Advanced Camera for Surveys (ACS) adatait használták fel.
Szemünk látható spektrumban, nagyjából 380-750 nanométer hullámhosszakon képes észlelni. Ehhez három eltérő receptort használ, mindegyik egy-egy résztartományra érzékeny. Agyunk ezeket a specifikus hullámhosszokat színekként értelmezi.
A teleszkópok kamerái, így a WFC3 és az ACS ezzel szemben egyetlen, igen tág hullámhossz-tartományra érzékenyek, hogy maximalizálják az adatgyűjtést. A távcsövek nyers fotói mindig szürkeárnyalatosak.
A színeket csupán szűrők segítségével tudják hozzáadni a képekhez, melyek csak bizonyos hullámhosszokat engednek át. Ily módon is szürkeárnyalatos felvételek születnek, viszont ezek a fotók már megmutatják, hogy az adott hullámhosszon mennyi sugárzás érkezett. A csillagászok az adatokra alapozva az utómunka során tehát kiszínezhetik a fotót. A fenti felvétel elkészítéséhez összesen hét szűrőt alkalmaztak.