A világon minden negyedik nőt érinti a párkapcsolati erőszak
A nők 27 százaléka megtapasztalja a kapcsolati, családon belüli erőszak valamilyen formáját, mire elérik az 50 éves kort.
A kanadai McGill Egyetem és a WHO (Egészségügyi Világszervezet) közös kutatásában a nők elleni erőszak világszintű elterjedtségét mérte fel. A meta-analízisben 161 ország több mint 2 millió női lakosát érintő, 366 egyedi tanulmányát vizsgálták át, az eredményeiket a The Lancet folyóiratban közölték.
„A nők elleni párkapcsolati erőszak – mind a fizikai, mint a szexuális; a férj, a barát vagy más férfi partner által elkövetett erőszakot beleértve – globálisan igen elterjedt” – mondta Mathieu Maheu-Giroux professzor. A kutatási eredmények szerint minden hetedik nőt ért párkapcsolati erőszak a 2000-2018 közti kutatási időszakban, az egyedi felmérések szerinti a legutóbbi 12 hónap során, ez 13 százalékos részarányt jelent. Az erőszak különösen a fiatal, 15-19 éves korosztályt érinti súlyosan.
A kutatók hozzátették, hogy a valós adatok minden bizonnyal ennél is rosszabbak, mivel önbevallás alapján készült felméréseket összegeztek, és a nők jelentős része sose beszél az őt ért erőszakról.
A gazdagabb országokban kevesebb erőszakos esetről számoltak be a nők. A legnagyobb esélyük a dél-afrikai, dél-ázsiai vagy egyes dél-amerikai nőknek van a párkapcsolati erőszakra életük során, s a közép-ázsiai és a közép-európai népek körében a legalacsonyabb a családon belüli erőszak aránya.
Hazánkban a 15-49 éves nők 21 százaléka él át párkapcsolati erőszakot legalább egyszer, míg az elmúlt egy év alatt 7 százalék az erőszak áldozatává vált nők aránya.
Míg a leggazdagabb országokban az elmúlt évben átélt erőszak 5 százalék körül jár, addig a legrosszabb helyzetben lévő afrikai és ázsiai országokban 15-30 százalék körüli. A legrosszabb az óceániai (pl. Fidzsi, Kiribati és Pápua-Új-Guinea területén élő) nők helyzete, átlag 49 százalékukat éri erőszak 50 éves koruk előtt, és 29 százalék tapasztalta meg az elmúlt évben ezt… A kutatók felhívták a figyelmet arra, hogy a nők elleni erőszak közegészségügyi probléma, s ennek megfelelően kellene kezelnie minden országnak, ám ez számos helyen nem így történik.
A kutatások során, főleg a szegény országokban, meglehetősen kevés adat érkezett az idősebb, 60 feletti korosztályról, ám ez nem jelenti azt, hogy ők nem érintettek, csupán annyit, hogy a megbízható adatfeldolgozáshoz kevés információ áll róluk rendelkezésre. A rendelkezésre álló adatok miatt vált a kutatásban kiemeltté a 15-49 éves korosztály.
Szükség van arra, hogy a nők az oktatás révén saját erejükből kikerülhessenek abból a függő helyzetből, amely a legtöbb esetben megalapozza a kapcsolati erőszakot, illetve szükség van arra is, hogy az erőszakot elszenvedőket aktívan segítsék is hozzá az e helyzetből való kikerülésre.