Fura lábnyomokat hagyott egy sérült dinoszaurusz
Az őslények hagyta lábnyomok vizsgálatából sok érdekesség derült ki már eddig is, nemrégiben egy spanyol helyszínen egy sérült lábú állat nyomaira bukkantak és elemezték azokat.
Spanyol szakemberek vizsgálták meg azt a Madridtól kb. 140 kilométerrel keletre, Las Hoyasban lévő lelőhelyet, ahol egy, a theropodák közé tartozó, két lábon járó, kb. 129 millió éve élt dinoszaurusz hagyott különös lábnyomokat.
A nagy termetű, mintegy 5 tonnás állat csípőmagassága kb. 2 méter lehetett, és egy finom szemcséjű üledéket takaró mikrobaszőnyegen, a tóparti sekély vízen keresztül járta útját, abba az irányba, ahol a helyszín egykori mélyebb, a kövületek szerint halakkal teli vize volt. A mikrobaszőnyeg a kutatók véleménye szerint kulcsfontosságú volt ahhoz, hogy a lábnyomok jó minőségben őrződjenek meg, mert védőrétegként óvták a puha iszapot.
Az állat bal lába sérült volt, az egyik ujja hátrahajlott vagy kificamodott, a jobb láb mindhárom előre mutató ujja jól látható volt végig, a hat nyomból álló sorozatban. Az is kivehető volt a nyomokból, hogy az állat sántított, jobb lábára jobban ránehezedett járás közben.
A nyomok és azok 3D modelljei, valamint más lábnyomokkal való összehasonlításai alapján először is meggyőződtek arról, hogy valóban egyetlen állat hagyta a nyomokat, majd rekonstruálták az állat sérülését, és arra jutottak, hogy hasonló jellegű problémát ma is lehet a hüllők és a madarak esetében tapasztalni. A begörbült ujj betegsége jól ismert például a tyúkoknál, s ez nemcsak hasonló lábfelépítést, hanem a szokásosnál szélesebb járást is eredményez, akár ez az elváltozás, akár törés is okozhatta az egykori dinó lábsérülését.
A két oldal lábnyomai közt méretbeli különbség is volt: a sértetlen jobb oldali 44, a sérült bal oldali 35 centi hosszú volt. Ezek a nyomok egy olyan, nagy méretű állattól származnak, amelynek jelenlétéről eddig nem volt tudomásuk a kutatóknak ezen a spanyol őslénytani helyszínen.