Több évtized tűzgömb-adatait kapja meg a NASA
A légkörben felrobbanó nagyobb meteorok adatait katonai, kormányzati szenzorok sokasága rögzítette évtizedeken át, most ezeket megkapja a NASA.
A bolygó- és kisbolygókutatást segíti majd az az egyezmény, amelynek köszönhetően a NASA megkapja az USA kormányzati, katonai szerveinek műszerei által gyűjtött, kis égitestek (nagyobb meteorok, tűzgömbök, bolidák) légköri felrobbanásának adatait, számolt be a NASA JPL. Az adatátadás célja, hogy a bolygóvédelmi szakemberek számára olyan pótolhatatlan adatbázist hozzanak létre, amely segítségével jobban megérthetjük a légkört elérő földközeli égitestek, kisbolygók viselkedését. Eddig az ilyen eseményeket gyűjtő katalógus 1988-ig ment vissza és kb. ezer eseményt tartalmaz, most ezt még nagyobb adatbázissá bővítik.
A szakemberek olyan adatokat kapnak, amelyek a bolidák légköri útja során azok fényességváltozását jellemezte. A fényességváltozásból többek közt vissza lehet következtetni az adott égitest méretére, összetételére, s persze arra, hogy milyen légköri magasságban robbant fel.
A legutóbbi ilyen eseményre annak magyar vonatkozása miatt talán még emlékszünk is, néhány hete a Norvég-tengeren, Jan Mayen szigete közelében, nagyjából 4 kilotonnás energiával felrobbant a magyar felfedezésű 2022 EB5 nevű égitest. Ezt, és a hozzá hasonló robbanásokat is detektálják az USA Űrhaderejének (a hadsereg világűri részlege) műszerei. Érdekes volt még egy 2014. január 8-i esemény, amelyről annak szokatlanul nagy sebessége miatt azt feltételezik, hogy esetleg a Naprendszeren kívülről érkezett égitest zuhant légkörünkbe, ám a rendelkezésre álló adatok nem elegendőek ennek igazolásához.
A bolygóvédelmi központ (PDCO), amelyet 2016-ban hoztak létre, a NASA azon céljait fogja össze, amelyekben elsődleges például a 140 méteresnél nagyobb földközeli kisbolygók 90 százalékának megismerése és katalogizálása, jelenleg kb. 40 százaléknál jár a csapat.