Változatos mikrobaközösség élhetett az ősi Földön
4,28-3,75 milliárd évvel ezelőtt keletkezett kőzetekben találhatóak a legkorábbi feltételezett mikrobanyomok, amelyek újabb vizsgálata megerősítette: sokféle mikroba lakhatta már a korai Földet.
2017-ben azonosították azokat a sávosvasérc kőzeteket Kanadában, amelyekről egy akkori tanulmány megállapította, hogy bolygónk legősibb létformáinak nyomait tartalmazták. E kanadai kőzetek mintegy 300 millió évvel régebbiek, mint a korábban igazolt első életnyomok, és nem is minden kutató ért egyet azzal, hogy valóban életnyomokról van szó. Bár azt nem tudjuk, mikor jöttek létre a legelső élőlények, egyre elfogadottabbá válik, hogy valamilyen hőforrás környezetében történt ez meg, ahol a kémiai anyagok és az energia egyaránt rendelkezésre álltak. A kanadai kőzetek ilyen környezetben keletkeztek, az üledékes eredetű alapkőzet egykor a tengerfenék részét képezte, és forró vizes oldatok hozták létre a kőzetben kirakódott ásványokat, amely a kutatók véleménye szerint a mikrobák maradványait tartalmazza. A kőzet kora egyelőre nem bizonyos, lehet 4,28 milliárd éves éppúgy, mint 3,75 milliárd, de még ez utóbbi esetben is régebbi, mint az eddigi „rekorder”.
Kérdés volt, hogy azok a szálacskás szerkezetek, amelyeket felfedeztek, vajon élőlények, vagy valamilyen élettelen folyamat eredményeként jöttek létre? Erősen lúgos oldatokból is kiválhatnak ugyanis ilyen jellegű szerkezetet eredményező ásványok. Az új kutatási eredményekről a Science Advances folyóiratban számoltak be a szakemberek.
A most elemzett szálacskák csőszerűek, elágazóak, némelyik egyenesebb, mások görbe vonalakat követnek, és köztük számtalan, torzult gömbszerű, ovális mintázat is látható. Az elemzések során egy több mint 1 centi hosszú szálacskát is találtak.
A kutatók egyrészt újabb mikroszkópos vizsgálatokat végeztek, a korábbiaknál vastagabb kőzetszeleteken, így a szálacskás szerkezeteket is jobban meg tudták figyelni. Másrészt pedig a kőzetek egyes pontjainak összetételét mérték fel és hasonlították össze igazolt mikrobakövületek és mai, hidrotermális környezetben élő, vasat oxidáló mikrobák összetételével. A szálacskás mintázat nagyban emlékeztetett arra, amit például a Hawaii közeli Loihi-tengerihegy hidrotermális kürtőinek mikrobái mutattak, de számos más mai helyszínen is felismerhetőek hasonló képződmények.
Az elemzésekből kiderült, hogy a szálacskák csavart és hullámos mintázatúak, szerves szenet tartalmaznak, épp úgy, mint a ma élő, vasat feldolgozó mikrobák. Azt is sikerült kizárni, hogy utólagosan, a kőzetek átalakulásával jöttek volna létre e szálacskák, mivel sokkal jobb állapotban maradtak fenn akkor, ha finomabb szemcsés, vagyis kevésbé átalakult volt a kvarc, amely magában foglalta őket. Számos elem aránya megegyezett a feltételezett ősmaradványokat tartalmazó és a kanadai lelőhely alapkőzete közt, emellett más is igazolta, hogy a vizsgált minta kora azonos az alapkőzetével, s nem utólag került az ősi kőzetbe az életnyom-gyanús mintázat.
A kutatók arra a véleményre jutottak, hogy alig pár százmillió évvel bolygónk keletkezését követően már gyökeret vert az élet, nagyjából annyi idő alatt, míg a Nap megtett egy kört a Galaxisunk középpontja körül. A kutatók úgy vélik, ez más, az életre alkalmas feltételekkel rendelkező bolygón is ugyanilyen gyorsan megtörténhet, ha víz és vulkáni kőzetek együttesen biztosítják ehhez a környezetet.