Galaxis-csoportképpel ünnepelt a Hubble
32 éve, 1990. április 24-én indult útnak a Hubble-űrteleszkóp, felvételei azóta is a legnépszerűbb csillagászati témájú képek.
A Discovery űrsikló indította el útjára az űrteleszkópot 32 évvel ezelőtt, és most egy öt galaxisból álló csoport, a Hickson Kompakt Csoport 40 felvételével ünnepel a Hubble. A csoport tagjait az egybeolvadásuk felé vezető úton örökítette meg az űrteleszkóp.
A csoportban 3 spirálgalaxis, egy lentikuláris galaxis és egy elliptikus galaxis található, amelyek valahogy egymás közelébe kerültek, s létrehozták ezt a sokszínű csoportot. A lentikuláris galaxisok átmenetet képeznek a szabályos spirálkarokkal rendelkezők és az elliptikus galaxisok közt.
Az egész csoport kisebb térrészt foglal el a világűrben, mint a mi Tejútrendszerünk kétszerese. Bár hasonló galaxiscsoportokat általában a nagy galaxishalmazok szívében találhatunk, ez az ötös láthatóan elkülönült kis világot alkot az Univerzumban.
Az egyik elképzelés alapján a galaxiscsoportban a sötét anyag is jelentős mértékben közreműködik: ha sok a sötét anyag, akkor az egymáshoz közel került galaxisok esetében az egy nagy, közös felhőt alkot, s a galaxisok mozgását ez fogja irányítani. A sötét anyagon át keringő galaxisok a súrlódás hatására lelassulnak, veszítenek energiájukból, majd egymásba roskadva egyesülnek, ez esetben kb. egymilliárd év múlva. Az összeolvadásuk végeredménye egyetlen hatalmas elliptikus galaxis lesz.
A csillagászok e galaxisokat nemcsak a látható fény, hanem más, például rádió-, infravörös- és röntgen tartományokban is megvizsgálták. A rádió tartományú mérésekből kiderült, hogy szinte mindegyik középpontjában található egy-egy szupernagy tömegű fekete lyuk, az infravörös mérések pedig arról tanúskodnak, hogy csillagkeletkezés is zajlik, a röntgen pedig azt árulta el, hogy jelentős mennyiségű forró gáz vesz részt e galaxisok interakciójában.
A csillagászati katalógusok száznál is több hasonló galaxiscsoportot ismernek, amelyeket az elmúlt évtizedek felmérései alapján állítottak össze, a Hickson Kompakt Csoport 40-ben a galaxisok egymáshoz igen közel, kis térrészben zsúfolódtak össze. Az elméletek szerint a Világegyetem fiatal korában több lehetett az efféle zsúfolt galaxiscsoport, és ez biztosíthatta az alapanyagot számtalan, kvazárként ismert fekete lyuk kialakulásához. E csoportok tanulmányozása alapján a csillagászok igyekeznek kideríteni, hogy hol és miből is álltak össze ezek a galaxisok.