Évente 44 órával kevesebbet alszunk a klímaváltozás miatt

A fülledt, forró nyári éjszakákon, főként a nagyvárosokban már most is megtapasztalhattuk, mennyire nehéz is a pihentető alvás – egy új kutatás számszerűsítette is a helyzetet.

68 ország 45 ezer lakója körében elvégzett alvásfelmérés adatait elemezte egy dán–német kutatócsoport, s arra jutott, hogy a melegedő éjjeleknek már most jelentős hatásuk van, s a helyzet csak romlani fog, ha nem tudjuk megállítani a felmelegedést.
A One Earth folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kutatók 2015-2017 közti időszak során a 48 ezer ember csuklón viselt alvásmérő műszereinek adatait dolgozták fel, ezzel kb. 7,5 millió éjszaka alvási adataihoz jutottak hozzá. Az alváskutatásban használt karperecként viselt műszer az alanyok éjszakai mocorgását regisztrálta, vagyis ebből kiderült, hogy nyugodtan pihentek-e, vagy csak forgolódtak.
A rögzített adatokat az alanyok lakhelyén mért időjárási adatokkal összevetették, illetve az egyes éjszakákat összevetették azzal, hogy mennyit aludt átlagosan az adott ember, s kiderült, hogy a szokatlanul meleg éjszakákon később tudtak elaludni az emberek, hamarabb felébredtek, és összességében is kevesebbet aludtak. Az adatok alapján átlag 44 órányi alvást veszítünk el évente, csak a meleg éjjelek miatt, s a mennyiség 58 órára nő 2100-ig, ha alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátási adatokkal számolnak, akkor 50 óra lesz a veszteség századunk végére.
Ez volt az első olyan vizsgálat, amelyben a bolygó különféle helyszínein élő emberek vettek részt, és ebből bebizonyosodott, hogy a probléma is globális. Azonban voltak különbségek: a szegényebb országok lakóit súlyosabban érintette, hasonlóképp rosszabb helyzetben voltak a nők és az idősek is: a 65 évnél idősebbek egy fokkal melegebb éjszaka esetén kétszer annyi alvásidőt veszítettek el, mint a fiatalok. Az is kiderült, hogy az emberek egész egyszerűen nem szoktak hozzá a melegebb éjjelekhez, például a nyár elején és végén is egyformán rosszul aludtak a melegben.
A kutatók hozzátették, valószínű, hogy a felmérésükkel a valósnál kisebb hatást mértek, mivel azok, akiknek okostelefonhoz köthetően működő alvásmegfigyelő karperecet viselhettek, valószínűleg a kevésbé szegények közül kerültek ki még a szegényebb országokban is, így azon embertársaink, akik a személyes körülményeik miatt a legjobban megszenvedhetik a meleget, nem biztos, hogy bekerültek az alanyok közé.