Tele van élettel a Csendes-óceán északi szemétszigete
Az egyedi óceáni körülmények miatt nagy mennyiségű hulladék képes felhalmozódni.
Fiona Chong, a Hulli Egyetem munkatársa és kollégái új tanulmányukban az észak-csendes-óceáni szemétszigetet elemezve arra jutottak, hogy az emberi hulladék mellett a régió nagyon sok lebegő, úgynevezett neuszton organizmust is tartalmaz – olvasható a Phys.org-on megjelent közleményben. Ennek hátterében nem a szemét vonzó hatása, hanem az áramlatok ereje áll.
Korábbi vizsgálatok már felfedték, hogy a Sargasso-tengeren található, az észak-atlanti szemétszigetet is magába foglaló szubtrópusi körkörös áramlat tele van ilyen élőlényekkel. A körkörös áramlatoknál a külső részeken lévő anyag egyre beljebb kerül, emiatt az ilyen régiókban a neusztonok és a hulladékok könnyebben halmozódnak fel. A kutatók most az észak-csendes-óceáni áramlatra, illetve az abban kialakult szemétszigetre fókuszáltak.
A 80 napon át tartó expedícióval a kutatók azt akarták felmérni, hogy milyen típusú organizmusok élnek a sziget legsűrűbb részein. A csapat egy háló segítségével vett mintákat, emellett egy áramlásmérőt is használtak.
A 22 mintából 12 származott a középső áramlatból és 10 a külső részekből. A szakértők a létformák mellett a hulladékokat is felmérték, az eredmények alapján a neuszton organizmusok a szemétsziget közepénél koncentrálódtak, az arányaik pedig nagyon hasonlóak.