Július 12-én érkezik a James Webb-űrteleszkóp első színes felvétele

A valaha épített legnagyobb és legkomplexebb űrteleszkóp hat hónapos beállítási, előkészítési időszakot követően kezdheti meg a tudományos megfigyelési munkáját.

A NASA, az ESA és a Kanadai Űrhivatal (CSA) közös üzemeletetésében működő űrteleszkóp legelső teljes színes felvételét és az ehhez tartozó spektroszkópiai adatait 2022. június 12-én hozzák nyilvánosságra az irányítók.
„Ahogy az űrteleszkóp tudományos munkára felkészítésének végéhez közeledünk, egyúttal a felfedezések hihetetlenül izgalmas időszakának küszöbén is állunk. A Webb első színes képeinek nyilvánosságra hozatala egyedülálló lehetőség lesz mindannyiunk számára, hogy egy pillanatra megálljunk és rácsodálkozzunk arra a látványra, amelyet az emberiség még soha nem látott” – mondta Eric Smith, a Webb programkutatója. „Ezek a képek több évtizedes elhivatott munka, tehetség és álmok beteljesedései lesznek – de egyúttal egy új kezdet is.”
Az első felvételekkel az űrteleszkóp műszereinek képességeit is teljes mértékben szeretnék bemutatni, emellett a tudományos küldetés szempontjait is figyelembe vették, amikor az első felvételek célpontjait egy nemzetközi, szakemberekből álló bizottság kiválasztotta. Alapesetben a nyers felvételekből kész képek több heti, havi munkával születnek csak.
A mostani esetben nehéz azt is megmondani, hogy milyenek lesznek ezek a felvételek. „Persze vannak dolgok, amiket reményeink szerint láthatunk majd, azonban az új teleszkóppal és a nagy felbontású infravörös adatokkal úgy vagyunk, hogy nem igazán tudjuk előre, mi is lesz majd az eredmény”- mondta Joseph DePasquale, az STScI (Űrteleszkóp Tudományos Intézet) vizuális fejlesztésért felelős vezető kutatója.
Az első felvételek nyilvánosságra hozatalát követően azután elkezdődik a James Webb-űrteleszkóp tudományos munkája, a megfigyelésekhez már számos kutatócsoport küldte be pályázatait, amelyek természetesen versenyezni fognak a teleszkóp idejéért. Az időbeosztást az első évre igen precízen megtervezték már, hogy a lehető legjobban ki lehessen használni az űrteleszkóp lehetőségeit. Természetesen mindig lehetnek olyan váratlan felfedezések is, amelyek felülírhatják a terveket. Mindenesetre a szakemberek valószínűleg tűkön ülve várják az első felvételeket és azt, hogy apránként feltáruljon az infravörös Univerzum számos titka.