Késik a fémből álló kisbolygót vizsgáló szonda
A Psyche nevű kisbolygó jórészt fémből áll, a NASA űrszondát indít a vizsgálatára, azonban a legújabb fejlemények szerint nem lesz esély a tervezett időben elindítani.
A Psyche kisbolygót felkereső szonda ugyanezt a nevet viseli, és 2022. október 11-én zárul az az időszak, ami alkalmas az indítására. A jelen helyzet szerint viszont bizonyosan nem lehet eddig elvégezni minden, még hátralévő munkálatot, mivel késett a repülésirányító szoftver, illetve a szonda tesztelését se lehet időben befejezni, egyszerűen több idő kell ahhoz, hogy teljes bizonyossággal meggyőződhessenek az irányítók a szoftver repülés közben elvárható hibátlan működéséről. A szoftver fejlesztése a pandémiás időszakban zajlott, több százan dolgoztak azon, hogy mind a szonda, mind a szoftver az akadályok sokasága és a körülmények ellenére elkészülhessen.
A fejlemények kapcsán egy, a NASA-tól független vizsgálóbizottság (amelynek tudósok, kormányzati- és űripari szakemberek a tagjai) méri fel a következő lehetőségeket, beleértve az anyagiakat is a szondával kapcsolatban.
A NASA beszámolója szerint a tesztelés megkezdésekor kiderült, hogy kompatibilitási probléma van a szoftver és a tesztegység közt, emiatt augusztusról szeptember végére halasztották az indítási időt, bár a hibát kijavították, ám ezzel sem tűnik elégnek az idő. A Psyche szonda a Mars gravitációját kihasználó hintamanőverrel haladna a kisbolygók felé, ehhez viszont csak egy meghatározott időben indított szondával lehet jókor érkezni a Mars közelébe, egyéb esetben nem a megfelelő helyre löki tovább a szondát. 2023-ban és 2024-ben is van alkalmas időszak, ám ezekkel is sokat késne még a szonda, 2029-re illetve 2030-ra érne csak oda a kisbolygóhoz, az eredetileg tervezett 2026 helyett.
A teljes küldetés költsége (a rakétáéval együtt) 985 millió dollár, amelyből 717 milliót költöttek el eddig, az esetleges halasztással járó többletköltségek kiszámítása még zajlik. A Psyche szonda mellett két másik küldetést is ugyanazon rakétával állított volna pályára a NASA, ezeket is át kell tervezni a közeljövőben.