Ukrajna éjszakai fényeinek változása
Az elmúlt hónapok háborúja során Ukrajna éjszakai fényei, amelyeket műholdakról jól lehet érzékelni, sokat változtak.
Az Earth Observatory több összehasonlító felvételt is bemutatott, amelyeken követhető, hogy a háborús események majd az áramszolgáltatás helyreállítása miként befolyásolták a világítást. Összehasonlításul a háború előtt, januárban készült felvételt is megismerhetünk, ahol még a teljes világítás működött.
Márciusban jelentősen csökkent a világítás, amint azt a műholdak felvételei megmutatták, majd lassanként helyreállították az áramellátást, és májusra az ország egyes részein, főként a fővárosban és környezetében egy kicsit újraindulhatott az élet.
A háborús környezetből igen nehéz adatokat gyűjteni, ebben segítenek a műholdak, amelyek többek közt a humanitárius segítségnyújtáshoz is hozzájárulnak, hisz így kiderülhet, hol és nagyjából hány ember nem jut hozzá az alapvető szolgáltatásokhoz, és hol lehet szükség segítségre. Hosszabb távon pedig felhasználhatóak ezek az adatok ahhoz, hogy miként befolyásolta a háború az ország fejlődését, gazdaságát.
A kutatók márciusból és májusból is a derült éjszakák során készült felvételeket válogatták össze, s ezekből hozták létre az adott hónap éjszakai viszonyait bemutató képeket. A háború első hónapjaiban az alapszolgáltatások, mint az elektromos áram is, a támadások miatt megszűntek, többek közt az erőműveket érő célzott támadások miatt. Azután, az idő előre haladtával, míg az ország keleti részén továbbra is fennállt ez a helyzet, de a nyugati régiókban lassanként kezdtek kicsit javulni az állapotok.
Az éjszakai világítás hasonló eseményei segítségével az ENSZ is követi a konfliktusokat a világban, de ezek a felvételek segítik akár a békefenntartók, akár a segélyek megfelelő helyre juttatását is.
Az ilyen felvételek feldolgozása során különösen nagy precizitással kell eljárni, mivel számos megtévesztő adat lehet a képeken, például megcsillanó holdfény, felhők, légszennyezés, hótakaró, de még az évszakos növényborítás is csalóka képet adhat a visszaverődő fényekről. A mostani képek feldolgozását is végző Black Marble (fekete üveggolyó) nevű projekt szakemberei mindezen változásokat (pl. az aktuális holdfázist) figyelembe véve vizsgálják át a műholdképeket, s szűrik ki a nem a világításból eredő fénypontokat.