Mozgásérzékelő okostextil
Az újonnan tervezett anyagból, egyénre szabottan készülő zokni felismeri, ha a viselője szalad, áll vagy ugrál.
A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatóinak fejlesztését dicséri az az új módszer, amellyel megalkothatták a kötött okoscipőt – bár ez leginkább titokzoknira hasonlít. A normál fonalszálak közé egy hőérzékeny műszálat kevertek, amelynek segítségével nagyban pontosítani lehetett a textilbe került nyomásérzékelők által kapott jeleket arról, hogy az eszköz viselője miként mozog.
A 3DKnITS (3 dimenziós kötés) nevű technológia segítségével többrétegű, kötött anyagokat hoznak létre számítógép vezérelte módon, ennek köszönhetően bárkinek a saját lábára formálható lesz az eszköz, amelyhez egy hasonló elven készült kis szőnyeg is tartozik. Az eszközökhöz gépi tanulással képzett rendszer tartozik, amely az érzékelt adatok alapján 99,6 százalékos találati aránnyal megmondta, milyen tornagyakorlatot végzett, és 98,7 százalékos pontossággal azt, miféle jógapózt vett fel az eszköz viselője. Lehet, hogy a jövőben nem lesz ellustálkodott tornaóra többé?
Az eszköz és a hozzá tartozó szoftverrendszer számtalan területen nyújthat jó szolgálatot, például egészségügyben mozgásszervi rehabilitáció során, vagy diabéteszes láb terhelésének felmérésében, amellyel megelőzhetik a fekélyek kialakulását, de egy ilyen textillel mérhető számos más, egészségügyben használható adat is. A kutatók néhány kreatív ötletet is feldolgoztak a textil segítségével, így például egy okosszőnyegen táncoló táncművész mozdulatait zenévé alakították.
„A digitális kötés révén az ember maga tervezheti a kívánt mintákat, a szerkezetbe bárhova beilleszthetőek az érzékelők, kényelmes és varrás nélküli viselet készíthető saját testalkatunkra” – mondta Irmandy Wicaksono, a kutatás vezetője, az Environments, Creativity and Cognition szakfolyóiratban közzé tett tanulmány első szerzője.
A több rétegből összetevődő kötött textíliában az érzékelő rétegek mozgás hatására eldeformálódnak, s a mozgásból adódó jeleket rengeteg „zaj” szennyezi. Itt lépett be a hőre érzékeny műszál, amelyet pl. edzőcipők felsőrészének készítésénél használnak, hogy a cipő megőrizze alakját a viselője lábán. E formatartó szálak nélkül az érzékelő szálacskák összevissza nyomódnak, ahogy kicsúsznak eredeti helyükről, ám a szálak segítségével a helyükön maradnak, s a láb mozgása által keltett valódi adatokat közvetítik.
A fejlesztők következő feladataikkal az okoscipők laboron kívüli, valós élethelyzetekben való alkalmazását tesztelik majd.