Polip ihlette kesztyű a biztos fogásért

A víz alatti nedves, csúszós tárgyak megragadása puszta kézzel igen nagy kihívás.

A Virginiai Műszaki Egyetem (Virginia Tech) és az Iowai Állami Egyetem kutatóinak közös munkája az a speciális kesztyű, amellyel a vizes, csúszós tárgyak megfogásának problémája megoldható, a találmányukat a Science Advances folyóiratban ismertették.
A kutatók a polipoktól kölcsönözték az ötletet: a polip karjain rengeteg tapadókorong segíti azt, hogy az állat bármit szilárdan megragadhasson, az ember azonban eddig kénytelen volt nélkülözni e lehetőséget. Kinek lehet szüksége rá? Víz alatti régészek, búvárok, hídépítők, vízimentők és hasonló hivatásokat űzők jelenthetik a polipkesztyű felhasználói táborát.
Miként is működnek a polip tapadókorongjai? A korong külső pereme a légmentes zárást biztosítja, s amint ez megtörtént, a polip izommunka segítségével változtatja meg a korong által lefedett területen a nyomást. Amikor erős fogásra van szüksége, számos tapadókorongot használ egyszerre.
A korongokat igen gyorsan lehet aktiválni, illetve ellazítani. „Ami igazán izgalmas: a polip több mint 2000 tapadókorongot irányít a nyolc karján a kémiai és mechanikai érzékelőiből érkező adatok hatására. A polip így az érzékelést, az állítható tapadást és a víz alatti tárgyak mozgatását, megfogását is egy füst alatt elintézheti” – mondta Michael Bartlett adjunktus, a kutatócsoport vezetője.
A polip utánzása érdekében a szakemberek újratervezték a tapadókorongokat és vezérelhető membránokkal felszerelt puha, gumiból készült változatát készítették el. A tárgyakhoz kissé hozzányomott tapadók megfelelő nyomásviszonyok révén érik el a tapadást, mind a sík, mind a domború felületeken. Önmagában a tapadókorong azonban még nem volt elég, egy olyan érzékelőrendszerre is szükség volt, amely hasonlít a polipéhoz, ezért egy mikro-lidar szakértő segítségét kérték. A mikro-lidar fény segítségével végez optikai távolságmérést, s ennek beépítése a tapadókorongok vezérléséhez ad adatokat. Miután az érzékelőt és a tapadókat az irányító rendszerrel összekötötték, gyakorlatilag kész volt a polip működését utánzó eszköz. Az érzékelők és tapadókorongok rendszerét beépítve a kesztyűbe már meg is kapták az ideális, víz alatti munkához való segédeszközt! Az elektronikus vezérlés lehetővé teszi, hogy anélkül ragadjon meg valamit egyetlen gombnyomás nélkül a kesztyű viselője, hogy az ujjaival meg kellene azt szorítani.
Bár a kesztyűnek emberi felhasználási lehetőségei is bőven vannak, legalább ilyen nagy szerepe lesz a lágy robotok működésében is.