A krumplibogár izmai
Mi ugyan nem törjük össze takarékossági okokból az autónk motorját a benzinárak láttán, azonban a krumplibogár valami ilyesmit tesz: lebontja az izmai erőműveit, amikor hibernál.
A kanadai Western Egyetem kutatói fedezték fel, hogy a krumplibogár (Leptinotarsa decemlineata) képes lebontani majd újranöveszteni izmait, amikor így hozza a szükség. A PNAS folyóiratban közzé tett tanulmányukban arról számoltak be a szakemberek, hogy a krumplibogár a zord telekre felkészülés során lebontja a szárnymozgató (repülő) izmai mitokondriumait.
A mitokondrium, az a sejtszervecske, amelyet gyakran a sejtek erőműveiként szokás emlegetni, s amely az anyagcserét energiával látja el. Az ember izmainak mitokondriumai akkor bomlanak le, ha nem használjuk az izmokat – például az űrhajósok élnek át ilyet a világűrben – és csak sportolással, gyakorlatokkal lehet serkenteni a visszanövekedésüket. A krumplibogár azonban a tavasz eljövetelével spontán visszanöveszti őket, s ezzel készül arra, hogy szárnyra kapjon majd.
„Tudjuk, hogy rengeteg állat kikapcsolja a mitokondriumait télen az energia megtakarítása és az anyagcsere fékezése céljából” – magyarázta Brent Sinclair professzor, a kutatás vezetője. „Egyszerű kísérletnek tűnt tehát igazolni, hogy az az alacsony anyagcsereszint, amit télen e bogaraknál mérhetünk, a mitokondrium működésének változásához köthető.”
Azonban, amikor a volt hallgatója, Jackie Lebenzon megmérte a laborban a mitokondriumok anyagcsere-szintjét, semmit se talált. A fiatal kutató először azt hitte, a mérőműszere hibás, vagy valamit nagyon elrontott a mérés során, ezért elektronmikroszkóppal megvizsgálta a bogár izomsejtjeit, és kiderült, hogy nyomuk sincs a mitokondriumoknak.
Amikor a kutatók a tél végén ismét bogárvizsgálatba fogtak, már ismét voltak mitokondriumaik az állatoknak, mindezt úgy érték el, hogy meg se mozdították az izmaikat. „Ez a képesség, hogy teljesen visszanövesszék a mitokondriumaikat, abszolút újdonság, s azt is megmagyarázza, miként képesek a bogarak télen energiatakarékos üzemmódra váltani, majd tavasszal azonnal elrepülni s párzani” – mondta el Lebenzon.
Az egyelőre nem világos, hogy vajon minden télen hibernáló rovar hasonlóan jár-e el, azonban a rovar-mitokondriumok működésének szabályozásáról egészen jó képet kaptak a szakemberek. Ez utóbbi tudás néhány, az izomzatot érintő betegség gyógyításához is ötleteket ad.