Nem növekszik a konteókban hívők száma
Bár a hétköznapi életben úgy láthatjuk, egyre többen esnek áldozatul a különböző konteóknak, mint a lapos Föld, vagy a közelmúlt hazai példájánál maradva az időjárás-módosítás összeesküvése, egy új kutatás szerint nem lettek többen, akik ezekben az elméletekben hisznek.
Egy angol–amerikai kutatócsoport végzett felméréseket és elemzést arra vonatkozóan, hogy vajon a látszólagos növekedés mennyiben felel meg a valóságnak: tényleg többen hisznek-e ma az összeesküvés-elméletekben? Négy, egymástól független felmérés eredményeit összegezték, a PLOS One folyóiratban megjelent tanulmányban.
A konteók hívei azon a véleményen vannak, hogy emberek egy kis, általában titkosnak tartott csoportja irányít, vagy hoz létre eseményeket bizonyos célok érdekében, mindezen hitet annak ellenére fenntartják, hogy semmiféle bizonyítékuk nincs rá. A legtöbben – mind a közvélemény, mind a szakemberek – az internetet, a közösségi médiát hibáztatják ezen elméletek terjedéséért, de vajon tényleg egyre több hívük van ezeknek az elméleteknek?
Négy külön felmérésre került sor. Mintegy 40 különböző konteót vizsgáltak, olyan, nálunk is jól ismerteket beleértve, mint a Holdra szállás hamisítvány volta, vagy épp a koronavírus szándékos megalkotása, az idegen űrlények és a kormány titkos kapcsolata, vagy épp a Kennedy-merénylet körülményei, illetve Soros György világhatalmi ügyei. Korábbi felmérések eredményeit és friss felméréskét tudták összehasonlítani, 1966-tól 2020-ig terjedő időszakban, illetve néhány kérdésben a 2020 utáni években végeztek vizsgálatokat. Példaként a koronavírus kapcsán kialakult konteóról („laborban készült vírus szándékosan a világra eresztése”) kiderült, hogy a járvány elején, 2020 márciusában az amerikaiak 31 százaléka hitte el, ugyanez év júniusában már csak 27 százalék, majd 2021 májusában 29 százalék. Összességében a legtöbb konteó esetében kis változás volt csak (statisztikailag nem szignifikáns), és az általánosabb csökkenés meghaladta a kevéske növekedést.
Egy másik felmérést Európában, két időpontban, hat országban végeztek el, és hat itt elterjedt konteót vizsgáltak (pl. klímaváltozás emberi okának tagadása, holokauszt-tagadás, titkos világhatalom irányítása). Ezen felmérésekből 7 esetben jelentősebb csökkenést tapasztaltak, az esetek nagy részében viszont szinte semmi változás nem volt. (A legnagyobb növekedést a holokauszt-tagadó svédek mutatták, ahol 1 százalékról 3 százalékra nőtt az arány.)
A harmadik felmérés az USA-ban zajlott ismét, és 9 éven át, 4 alkalommal azt vizsgálták, milyen csoportok is azok, amelyekre ráfogták a különféle titkos összeesküvéseket (szabadkőművesek, liberálisok, kommunisták, nemzetközi szervezetek, kormányzatok, stb.), és hányan gondolják úgy, hogy létezik ilyen összeesküvés a felsorolt csoportok esetében. Összességében a csökkenés itt is meghaladta a növekedéseket, és a kilencedik évben kevesebb ember hitt ezekben a konteókban, mint az első felmérés idején.
A negyedik esetben általánosságban kérdezték az amerikaiakat arról, hogy vajon az általános gondolkodásmódban mennyire elterjedt a konteó, ehhez 2012-2021 közti 8 felmérés adatait vizsgálták át. Ezekben négy, konteóval kapcsolatos állítást kellett 1-5 között osztályozniuk aszerint, hogy mennyire értenek egyet vele. Az eredmények itt is csökkenő tendenciát mutattak, az egyes felmérések közti kis mértékű változásokkal.
A vizsgálat összesítéseként a kutatók elmondták, hogy ugyan a vizsgált 52 konteó közül 13 esetében kis mértékű növekedés volt, a többi esetében nincs növekedés, sőt, a csökkenések mértéke meghaladta a növekedésekét. Magyarul, a közhiedelemmel ellentétben nem nőtt a konteó híveinek száma, sőt, azt is állítják a szakemberek, hogy az internetnek és a közösségi médiának is inkább ezeket az elméleteket elnyomó hatása lehet. Az online konteók inkább csak az emberekben már meglévő koteóhitet erősítik, de nem nagyon képesek új híveket toborozni.