Ősi tengerililiom-fajt találtak
Az állat kb. 145 millió éve élt Afrikában, a mai Etiópia területén, a felfedező lengyel és etióp paleontológusok az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij után nevezték el, az Ukrajna védelmében mutatott bátorsága és hősiessége okán.
A tengerililiomok (Crinoidea) a tüskésbőrűek közé tartozó állatok, az eddigi kövületeik a triászig mennek vissza. Az a csoportjuk (Comatulida), amelybe a most felfedezett állat is tartozott, mind a mai napig él, s a sekélyebbtől a mélyebb vizekig globálisan megtalálhatóak. Míg az állatok a tengeraljzathoz rögzülten fejlődnek, később a rögzítő „szárukat” elhagyva szabadon mászókká vagy épp úszókká válnak, s ez lehet a titka a hosszú ideje tartó sikerüknek.
A mintegy 145 millió éves kőzetrétegből előkerült tengerililiom maradványai szinte hiánytalanok, s nemcsak ebben kivételesek a tengerililiomok ősmaradványai körében, hanem abban is, hogy az afrikai kontinensről előkerült legrégebbi példányról van szó. A kutatók a Royal Society Open Science folyóiratban mutatták be a felfedezést.
Az állatnak tíz masszív karja volt, s a maradványok jó minősége alapján rengeteg részletre is fény derült arról, hogy voltaképp milyen anatómiájuk is volt ezeknek a lényeknek, e részletek pedig az evolúciójuk menetéről árulkodnak. Emellett igazi különlegesség az is, hogy az állat egyik sérült, tollszerű karvégének regenerációját két helyen is jól fel lehet ismerni, ugyanis a visszanövő tollacska jóval kisebb, mint az eredeti. Ilyen jellegű regenerációt csak sokkal fiatalabb maradványokon találtak eddig, s a modern tengerililiomok esetében számtalan beszámolóból ismert, hogy halak harapdálják meg őket, akkor sérülnek meg a karvégi tollacskáik. A halak nem a tengerililiomra vadásznak, hanem annak a karjai közt menedékre lelő másik halakra, így ezek járulékos sérülések. Azonban az ősi állaton felfedezett sérülés azt sejteti, hogy talán már ekkor jelentős evolúciós szerepe volt az állatok életében a ragadozók jelenlétének.
Ezen példány megtalálásával egy időben egy másik kőzettömböt is találtak, amely teli volt töredékesebb tengerililiom-maradványokkal, ezekről majd egy külön tanulmányban számolnak be a kutatók.
Az Ausichicrinites zelenskyyi nevet kapott ősállatot Lengyelországban és Németországban vizsgálták meg, ám a maradványokat az etióp Adamai Tudományos és Műszaki Egyetem geológiai karán őrzik.