Hal a legelőn
Egy angol farmer legelőjén bukkantak rá egy 183 millió éves trópusi tengeri élővilág maradványaira.
A Manchesteri Egyetem számolt be arról a szenzációs leletről, amelyre egy Gloucestershire közeli legelőn került elő: rendkívül jó állapotban fennmaradt, 183 millió évvel ezelőtt egy trópusi tengerben lerakódott üledékek közt halak, tengeri hüllők, tintahalak és ízeltlábúak 3 dimenziós formában fennmaradt kövületeit találták meg.
A maradványokat az az amatőr kövületvadász pár, Sally és Neville Hollingworth találta meg, akiknek a nevéhez fűződik a BBC által Attenborough segítségével 2021-ben bemutatott mamuttemető felfedezése is. A kutatók egy olyan, ősmaradványokban gazdag kőzetréteget találtak, amelynek a 19. század óta nem tárták fel újabb kövületeit.
A most megtalált maradványok a jura időszakban Anglia e régióját beborító trópusi tengerben élő állatokat képviselik, és meglehetősen ritkán találni a sziget belsejében e korból származó, kövületben gazdag kőzeteket. „Az itt gyűjtött maradványok sok évre munkát fognak biztosítani a kutatóknak” – mondta Dr. Dean Lomax, az egyetem paleontológusa, aki a feltárásokban is részt vett.
A leletek jó részét a helyi múzeum fogja megkapni, és ezzel jelentősen gyarapodik majd a múzeum őslénytani gyűjteménye. Az egyik legjobb állapotú maradvány egy halé, a Pachycormus nembe tartozó állat feje 3 dimenziós formában maradt fenn, s úgy néz ki, mintha épp ki akarna ugrani a kőtömbből, amelybe az ősi üledék bezárta. A maradványról látványos 3D animáció is készült (lásd lentebb, a felvétel teljes képernyőn is élvezhető).
Az eddigi vizsgálatok és a helyszíni körülmények arra utalnak, hogy a maradványokat igen gyorsan temette maga alá az üledék, és a maradványok körül viszonylag gyorsan megszilárdult ez a réteg. Ennek köszönhető, hogy az állatokat nem nyomta, vagy törte össze a későbbi kőzetrétegek rájuk rakódása.
A terület tulajdonosát és a helyieket is felvillanyozták a leletek, olyannyira, hogy szeretnének tudásközpontot létrehozni, ahol helyi fiatalok, iskolai csoportok is részt vehetnek majd a kövületek kutatásában. A fő cél az, hogy ezzel azon csoportok tagjai közül sikerüljön természettudományos pályára állítani a fiatalokat, akik hátrányban vannak e téren.
Adam Knight, a terület tulajdonosa elmondta: „Örülök, hogy az a kezdeti munka, amit Sally és Nev végeztek 3 éve, mára egy nagyszabású ásatássá vált a farmon, és olyan szakemberek vesznek részt benne, akik a Természettudományi Múzeum, a Manchesteri Egyetem, a Readingi Egyetem vagy a Nyitott Egyetem munkatársai. Pénteken a 16 éves Emily Baldry is csatlakozott hozzánk egy napra, hogy megtapasztalhassa az ásatás munkáját, mielőtt megkezdené paleontológiai egyetemi tanulmányait. Csodás volt látni a rajongását a választott leendő hivatása iránt! Nagyon örülök, hogy helyt adhattam ezeknek a feltárásoknak és kíváncsian várom a kutatási eredményeket.”