A férfiak is jó eséllyel túlélhetik a nőket
Az átlagolt adatok ugyan azt mutatják, hogy a nők tovább élnek, ám a férfiaknak nagyon is jó esélyeik vannak túlélni a nőket, különösen a magasabb iskolázottságú, házas férfiaknak.
A British Medical Journal szakfolyóirat számolt be arról a dán kutatásról, amelyben 200 évnyi, a világ minden táján gyűjtött demográfiai adatot dolgoztak fel. A férfiak 25-50 százaléka élte túl a nőket, ezzel pedig megcáfolták a kutatók azt az elterjedt közhiedelmet, hogy a férfiak egyszerűen rövidebb ideig élnek a nőknél. A különbség abból adódott, hogy a várható élettartam az átlagos élettartamokat összegzi, és nem a valósan megélt életéveket, s ebből az eltérő számításból úgy tűnt, a nők túlélik a férfiakat.
A kutatók több mint 200 évnyi adatot elemeztek, 199 országból, minden kontinensről, s az ún. túlélési statisztika segítségével, amely azt méri, hogy egy magas halálozású népességi csoportból származó ember milyen eséllyel élheti túl egy alacsony halálozású népességi csoport egy tagját. Az elemzések érdekes eredményeket adtak.
Az adatok alapján 1850 óta az, hogy egy férfi túléljen egy nőt, 25-50 százalék az esélye, sőt, egyes helyeken és időszakokban 50 százalékosnál nagyobb esélyt is találtak. Egyszerűbben fogalmazva, az elmúlt 200 évben négy férfiból 1, illetve 2 túlélte a nőket. Alapvetően a szegényebb és közepes gazdasági helyzetű országok férfiai élték inkább túl a nőket, ez azonban nem azt jelenti, hogy ott nagyobb volna a nemek közti egyenlőség a túlélésben. Például Indiában jó ideje nagyobb a gyerekhalandóság a lánygyerekek körében, azonban a 15 évesnél idősebbek körében már kevesebb lány halt meg, s ezzel kiegyenlítődött ez az eltolódás. A legtöbb országban a kisgyerekkori halálozás inkább a fiúgyerekeket sújtja.
A fejlett országokban az 1970-es évekig csökkent a túlélés esélye a férfiak körében, ám azóta töretlenül nő, többek közt olyan változások hatására, amik az életmódhoz, például a dohányzáshoz kötődtek. Néhány százalékkal jobb esélyük volt a diplomás, illetve a házas férfiaknak arra, hogy túléljék a nőket, olyannyira, hogy egy diplomás, házas férfinak jobbak voltak az esélyei, mint egy csak középfokú végzettségű nőnek. A párok ugyanis befolyásolják egymás egészségét, s ez különösen a férfiaknak válik előnyére.
Mikből adódnak mégis a meglévő különbségek? A férfiak 20-as, 30-as éveik során egyrészt nagyobb eséllyel válnak baleset áldozatává, illetve azzal, hogy egészségtelenebb életmódot folytatnak (dohányzás, alkohol) fiatalon, a 60-as éveikre megnő a rák és a halálozás kockázata náluk.