A kutyák örömükben sírnak
A gazdájukkal találkozó kutyák szó szerint örömkönnyeket ejtenek a találkozás öröme miatt.
Azon nem csodálkozunk, hogy mi emberek képesek vagyunk örömkönnyekre, ám egy újonnan, a Current Biology folyóiratban közzé tett kutatásból kiderült, hogy a kutyáink is. Az embernél ismert, hogy a könnyek mennyisége egyenes arányban áll az átélt érzelmekkel, de vajon mi a helyzet kutyáinknál?
Akinek van kutyája, az jól ismeri azt az átható örömet, amit az állatka a gazdi hosszabb távolléte utáni hazaérkezésekor mutat. Ezek az érzelmek nagyon is emberinek tűnnek, de talán nem véletlen: az oxitocin, amelyet „szeretethormon” néven ismerhetünk, a kutyák és a gazdik szervezetében is felszabadul a találkozások során. Egy japán kutatócsoport azt tárta fel, hogy vajon ilyen öröm kapcsán a kutya a felszabaduló oxitocin hatására képes-e örömkönnyekre, ahogy mi emberek egy hasonló szituációban?
Ismert, hogy a kutyák külön izommal rendelkeznek azért, hogy a szemüket „kiskutya nézésre” állítva kiváltsák a gazdiból a gondoskodást, hasonló feladatuk lehet a könnyeknek is, kutyafotókkal tesztelve az elképzelés beigazolódott, hogy a könnyes szemű kutyák erősebb gondoskodást váltanak ki az emberből. Oxitocintartalmú szemcsepp segítségével igazolták, hogy a hormon hatására megnő a kutyák szemében a könny mennyisége, ez azt mutatja, hogy az oxitocin felszabadulása valóban együtt járhat a több könnyel a kutyák esetében is.
A kutatók kutyákat és gazdikat teszteltek. A gazdik feladata az volt, hogy az állatukat egy kutyanapközibe vigyék fél napra, majd a megfelelő idő elteltével menjenek értük. A kutatók a vizsgálataik során megmérték a kutyák könnyének mennyiségét – mielőtt és miután újra találkoztak volna a gazdijukkal. Ellenőrzésként egy idegennel való találkozás esetére is tesztelték a kutyák könnyeinek mennyiségét.
A mérések alapján a gazdikkal újra találkozó kutyák szemében lényegesen több könny termelődött, vagyis beigazolódott: az eb örömében könnyezik a szeretett gazdival való újbóli találkozás hatására!
Amit a kutatók szerint még fontos volna kivizsgálni: vajon mi lehet a könny szerepe a kutyák egymás közti kommunikációjában?