Tengervíz segítheti a betonipar zöldítését

A cementgyártás jelenleg igen nagy mennyiségű szén-dioxid-kibocsátásáért felel, ám egy új eljárással ennek egy részét ki lehetne váltani.

A betonhoz cement kell, az pedig egyelőre nem helyettesíthető anyag, viszont rengeteg szén-dioxid-kibocsátásával (a világ össz kibocsátásának 10 százaléka) jár az előállítása, és nem csupán az energiafelhasználása miatt.
A Columbia Egyetem kutatócsoportja nemrégiben a mészkő alapanyag helyett a tengervízből kivont magnéziummal készített cementet, amellyel a beton egy részében kiváltható a klasszikus típus. A PNAS folyóiratban publikált elképzelésük alapján a tengervízben nagy mennyiségben rendelkezésre álló magnéziumionokat használhatnák fel a cementhez úgy, hogy magnézium-hidroxidot, a magnézium alapú cement előanyagát készítenek belőle. A portlandcement gyártásakor a mészkő hevítése során rengeteg szén-dioxid szabadul fel, a magnézium alapú cement gyártásakor ezt a folyamatot megfordítják, s az így készülő alapanyag szén-dioxidot nyel el.
A magnézium-hidroxidból alacsony hőmérsékleten, szén-dioxid felvételével jön létre az a magnézium-karbonát, amely azután számos, a klasszikus cementhez hasonló területen felhasználható. Bár az előállítás energiaigénye azonos a klasszikus portlandcementével, azzal, hogy szén-dioxidot von el, megfordítja a cementgyártás szénmérlegét, ha pedig a felhasznált energia is megújuló forrásból érkezik, ez még tovább javít a helyzeten.
A magnézium alapú cementet vasbeton gyártására nem lehet felhasználni (a portlandcementétől kissé eltérő kémhatása miatt a betonvasak korrózióját nem gátolja meg), azonban másféle felhasználásra, például betontéglák, térkövek gyártására tökéletes.