Sövények védhetik a gyerekek egészségét
A közlekedés okozta légszennyezés hatásainak jelentős része kivédhető megfelelően kiválasztott sövényekkel.
Nem túl meglepő következtetésre jutott egy angol kutatócsoport, amikor azt mérte fel, milyen hatása van az iskolai udvarok köré telepített egyes növényeknek: javult a levegő minősége. Azonban azt is pontosítani tudták, hogy mennyivel, és milyen növények az optimálisak e célra.
A Lancasteri Egyetem kutatója, Barbara Maher vezette azt a kutatócsoportot, amely a Scientific Reports folyóiratban számolt be a légszennyezés és növényzet kapcsolatának vizsgálatáról. A légszennyező anyagok és különösen a szállópor egészségre gyakorolt hatását ma már nem kell bemutatni, s talán az sem igényel külön magyarázatot, hogy a gyerekekre ez miért is hat még negatívabban. Azonban e hatásoknak egy részét elkerülhetik azok az egyébként forgalmas utak közelében lévő iskolák, ahol az udvart ember magasságig sövények védik. A kutatók 2019 nyarán, a nyári szünet alatt (vagyis a gyerekek bevonása nélkül) végeztek méréseket 3 manchesteri iskola udvarán; az egyiket borostyánnal befuttatott kerítéssel védték, egy másikat tujákkal vettek körbe, a harmadik vegyes boróka, tuja és nyírfa védelmet kapott, a negyedik pedig kontrollként védelem nélkül állt. A növényeket dézsás, mozgatható formában helyezték el az iskoláknál. A növényzet kétféle módon képes javítani a levegő minőségén: az általa védett területen fizikailag megköti a port (a levelein), illetve azzal, hogy befolyásolja a légjárást, eltereli a védett régiótól azt. A kutatók most a felállított sövények út felőli és védett oldalán mértek egyidejűleg.
A borostyán sok szálló port megfogott, ám itt nőtt a korom mennyisége, a keverék növényzettel körbevett alacsonyabb védelmet élvezett, a legjobb hatása a tujának volt. Ehhez az óriás tuja (Thuja plicata) nevű fajt használták a kutatók, ez a korom 49 százalékát és a szállópor 46 százalékát kötötte meg. A konkrét eredmények mellett az is kiderült, hogy a sövények, holott csak fejmagasságig értek, azt is megelőzték, hogy a nagyobb forgalmú időszakokban kiugró légszennyezettség uralkodjon az iskolaudvarokon.
A tuja előnyét a kutatók szerint az apró, sűrű, elágazó lombozata adta, ami ráadásul örökzöldként télen is képes védelmet nyújtani. A növényekről az eső egész egyszerűen a talajba mossa a porszemcséket, így a levelek „újrahasznosíthatóak” is egyúttal. A borostyán a fényes levelei miatt volt kevésbé sikeres szűrő.
Természetesen nemcsak a gyermekintézményeket lehet hasonló sövényekkel védeni a forgalom okozta légszennyezettségtől, hanem bármilyen terültet.