Oroszlán méretű vidra maradványaira bukkantak
A méretes, szárazföldi vidrafaj Etiópia területén élt mintegy 3 millió éve.
Egy új tanulmányban egy oroszlán méretű, ősi vidrát írnak le – számol be a Live Science. A faj korai rokonainkkal egy térségben élt a mai Etiópia területén.
Az Enhydriodon omoensis 3,5-2,5 millió éve létezett, a régióban ekkor éltek az Australopithecina emberfélék csoportjának képviselői. A kutatók szerint a hatalmas vidra 200 kilogrammosra nőhetett meg, a faj szárazföldi és tengeri táplálékokat fogyaszthatott, és ragadozó vagy dögevő lehetett. A csapat azt feltételezi, hogy az állat a szárazföldön élt.
„A sajátságos dolog a hatalmas mérete mellett az, hogy a fogaiban lévő izotópok azt sugallják, hogy nem vízi volt, mint minden modern vidra” – mondta Kevin Uno, a Columbia Egyetem geokémikusa. Az is kiderült, hogy a faj szárazföldi állatokat fogyasztott, ami szintén nem jellemző a mai vidrákra.
A faj tudományos nevének második tagja az Omo alsó völgyére utal, ezen a délnyugat-etiópiai régióban fedezték fel az állat kövületét. A korábbi vizsgálatok azt mutatták, hogy az Enhydriodon nem képviselői félig vízi életmódot folytattak, az új faj fogának izotóparányai viszont szárazföldi környezetre utalnak.
Nem a most bemutatott állat volt az egyetlen óriási vidra, amely egykor Eurázsiát vagy Afrikát lakta. Ezen fajok mellett eltörpülnek modern rokonaik.