Szuperföldeket találtak egy közeli rendszerben
A közelség persze viszonylagos, de kozmológiai szempontból tényleg nem jelentős a távolság.
A Laetitia Delrez, a Liège-i Egyetem munkatársa vezette nemzetközi csoport egy új tanulmányban azt írja, két új szuperföldet találtak egy közeli, M típusú csillagnál – számol be a Phys.org. Az LP 890-9 b és az LP 890-9 c jelű égitestek kőzetből épülnek fel, de jóval nagyobbak a Földnél.
A kutatók a NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) műholdjával figyelték meg az LP 890-9-et, így fedezték fel a belső bolygóját. Később a SPECULOOS (Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars) földi távcsővel folytattak utóvizsgálatot, ekkor észlelték a külső égitestet.
A belső bolygó, az LP 890-9 b átmérője 1,32-szerese a Földének, tömege pedig 13,2-szeres. Az objektum 2,73 nap alatt kerüli meg csillagát. Az LP 890-9 c átmérője 1,37-szer nagyobb bolygónkénál, és 25,3 földtömegű, ezen égitest keringési ideje 8,46 nap.
Az LP 890-9 csillag jóval kisebb és hűvösebb a Napnál. A rendszer a Földtől mintegy 104 fényévre fekszik, a TRAPPIST-1 után ez a második leghűvösebb csillag, amelynél bolygókra bukkantak. Az LP 890-9 c ráadásul a lakható zónában fekszik, felszínén tehát elvileg fennmaradhat az élet számára elengedhetetlen folyékony víz.