Bensőséges kapcsolat úti társainkkal
A mikrobiomunk evolúciója a mienkkel párhuzamosan haladt, ahogy elődeink Afrikát elhagyva meghódították a bolygót.
A Max Planck Biológiai Kutatóintézet munkatársai néhány más intézményben dolgozó kollégájukkal alkotott nagy csapatban vizsgálták meg az emberi mikrobiom evolúcióját 1225 fő, európai, ázsiai és afrikai embertársunk segítségével.
A kutatók a Science-ben közzé tett tanulmányuk szerint nemcsak azt fedezték fel, hogy a velünk élő mikrobaközösség év tíz- és százezredek óta együtt formálódik velünk, hanem azt is, hogy egyes mikrobáink olyan tulajdonságokat mutatnak, amelyek a gazdaszervezettől, vagyis tőlünk való függésüket jelzik.
Az ember bélmikrobiomjának számos tagját világszerte megtaláljuk, ám a mikrobafajokon belül az egyes törzsek közt igen nagy különbségek vannak egyénenként és népességenként. Annak ellenére, hogy ma már jól tudjuk, mennyire fontosak az emberi egészség szempontjából, alig tudunk valamit ezen törzsek eredetéről. Ráadásnak e törzsek közül sok kizárólag bennünk él, ám ennek ellenére se tudjuk, honnan is jöttek.
A kutatók most összehasonlításokat végeztek az emberi evolúció és a bélmikrobáink evolúciója között, ehhez az 1225 ember és a bennük lakó 59 mikrobafaj leszármazását tárták fel. Az összehasonlításból kiderült, hogy a fajok több mint 60 százaléka esetében egyezik azok evolúciós útvonala a mienkével. Ez azt jelenti, hogy ezek a mikrobáink az elmúlt mintegy 100 ezer év során ugyanakkor váltak sokfélévé, amikor az ember Afrikát elhagyva a bolygó távolabbi pontjait elérte.
„Nem tudtunk arról, hogy bármely bélmikrobánk is ennyire szorosan követte volna az emberi evolúciót” – mondta Ruth Ley, a kutatás egyik résztvevője, a Max Planck Biológiai Kutatóintézet mikrobiom-vizsgáló részlegének vezetője. Azok a mikrobák követték legszorosabban az embert, amelyek leginkább tőlünk, a bennünk fennálló belső környezettől függenek. E törzseknek kisebb a genomjuk, érzékenyebbek az oxigénszintre és a hőmérsékletre, e tulajdonságaik pedig megnehezítenék a túlélésüket az ember testén kívül. A kutatást vezető Tajcsi Szuzuki szerint ezek a mikrobák félúton vannak a szabadon élő és a teljességgel az emberi testtől függő állapot között. Némely baktérium már ennél is messzebbre jutott a visszafordíthatatlanul függővé válás útján. „Ez alapjaiban változtatja meg azt, ahogy az emberi bélmikrobiomot látjuk” – tette hozzá Ley.
A felfedezés nem csupán önmagában izgalmas dolog, de arra is felhívja a figyelmet, hogy mindenféle olyan terápia, amelyben a mikrobiom helyreállítása a cél, figyelembe kell vegye azt is, milyen népességhez tartozó embert kezelnek.