Milyen régi egy ujjlenyomat?
Bár a krimikben mindig könnyen kiderül, mikor is hagyták az épp vizsgált ujjlenyomatot, ám a valóságban távolról sem egyszerű megállapítani ezt.
Ha megérintünk valamit, ujjunkról vékony lenyomat tapad a felületre, ez a nyomat tartalmaz például különböző sókat, aminosavakat de még olajokat is. Az ACS Central Science szakfolyóiratban nemrégiben megjelent tanulmányban ezen olajok lebomlásának mértékét mérték fel. Olyan jelzőmolekulákra bukkantak, amelyek segítségével pontosítani lehet az ujjlenyomat keletkezésének idejét.
Az ujjnyomok a bőrben termelt különféle olajok-zsírok keverékéből állnak, ezek pedig a levegővel érintkezve oxidálódnak, és különféle reakciók során átalakulnak. A különböző olajokból különböző végtermékek jönnek létre e reakciókban, a kutatók most ezek részleteit tárták fel. Minden önkéntestől 14 ujjnyomot vettek, majd ezeket a szabad levegőn hagyták, és naponta megvizsgálták a tapasztalt változásokat, ehhez tömegspektrométert használtak. A részletesen detektált változások, újonnan megjelenő, illetve átalakult molekulák az eltelt időre jellemzőek.
A kutatók a következőkben egy pontos modellt készítenek, amely alapján be lehet határolni egy-egy ujjlenyomat korát.