Új felfedezés a rák terjedéséről
A fontos felfedezés jobb gyógymódok kifejlesztését segíti elő, és nem csak a rákgyógyításra lehet hatása.
A szervezetben kialakuló rákos daganat átterjed más szervekre is, áttéteket képez, a Cambridge-i Egyetem kutatóinak új felfedezése arra világít rá, hogy ez pontosan milyen módon zajlik. A kutatók a Nature Genetics szakfolyóiratban mutatták be az új eredményeket.
A felfedezés szerint a rákos sejtek az egészséges sejtek szállítására szolgáló folyamatot használják ki, eltérítve azt, hasonlóan egy repülőgép-eltérítéshez. A kutatás során azt vették észre a szakemberek, hogy egerek esetében a sejtekben lévő NALCN nevű fehérjék blokkolásával áttétképzést indítottak be. Furcsa módon nemcsak a rákos sejtek szervezeten belüli vándorlására került sor azonban, hanem teljesen egészséges sejtek is útra keltek és más szervekhez csatlakoztak, amennyiben az egérből eltávolították a NALCN fehérjéket. Például egészséges hasnyálmirigysejtek a vesébe utaztak, és ott egészséges vese-sejtekké alakultak. Ez pedig azt sejteti, hogy az áttétképzés nem valami abnormális folyamat, ahogy azt korábban gondolták, hanem egy rendes testi folyamat, amelyet a maguk hasznára fordítanak a rákos sejtek.
Richard Gilbertson professzor, a kutatások helyszínéül szolgáló intézet vezetője elmondta: „Ha más kutatók is igazolják a felfedezésünket, annak messze ható következményei lesznek a rák terjedésének megakadályozásában, és azt is lehetővé teszi számunkra, hogy sérült szervek helyreállítása céljára manipuláljuk e folyamatot.”
Az NALCN egy sejtmembránon elhelyezkedő nátrium-ioncsatorna, amely a sejtmembrán elektromos egyensúlyát is befolyásolja, de az még nem imert, miféle közvetlen módon hat az áttétképzésre.
A daganatos betegségek számos esetben az áttétek hatására válnak végzetessé, és az áttétek kialakulását eddig borzasztóan nehéz volt bármi módon megakadályozni. A felfedezés azonban segíthet visszaállítani a NALCN helyes működését, s ezzel megakadályozni a rák áttétképzését, a kutatók szerint akár már meglévő gyógyszerekkel is. „Rendkívül izgalmas felfedezés, miszerint egyetlen fehérje nemcsak a rákos sejtek terjedését szabályozza, függetlenül a tumor növekedésétől, hanem a normál szöveti sejtvesztést és javítást is.”
Az áttétképzés megakadályozásával rengeteg rákos halálozást lehetne megelőzni.