Nem betegség okozta a T. rex állkapocssérülését
Sue a világ egyik legteljesebb T. rex csontváza, s az állat állkapcsán különös lyukak találhatóak.
A chicagói Field Museum birtokában van a Sue nevű T. rex, az állkapcsának sérülései kapcsán számos elmélet született már. Volt, aki úgy gondolta, baktérium- vagy gombafertőzés okozta, ám ezt az elméletet hamar elvetették. Népszerűvé vált azonban az, amely szerint valamilyen protozoa fertőzése, például Trichomonas hatására alakultak ki. Egy újonnan elvégzett vizsgálatból azonban más következtetésre jutottak, és a Cretaceous Research szakfolyóiratban közölték az eredményeket.
Sue esetében a maradványainak kiváló állapota – amellyel kiemelkedik társai közül – teszi lehetővé azt, hogy az egykori életére vonatkozóan is információkat lehessen gyűjteni. Tudjuk például, hogy az állat 33 évet élt, és ezen évek során számos sérülést szenvedett el. A leginkább rejtélyes sérüléseket viszont az állkapcsán lehet látni: a bal alsó állkapocs oldalán kerek lyukak találhatóak, némelyik golflabda nagyságú, ráadásul más Tyrannosaurus rex maradványokon is ismertek hasonló elváltozások. Az új kutatási eredménnyel megcáfolták azt, hogy fertőzés okozta volna e lyukakat.
„Sue állkapcsának sérülései évtizedes rejtélyt jelentenek, senki se tudta, miként keletkeztek, és így számos találgatás született” – mondta Dr. Jingmai O’Connor, a Field Museum paleontológusa, a kutatás résztvevője (a nyitóképen ő ül Sue koponyája mellett), a múzeum őshüllőinek kurátora.
A kutatók a madarakat egyébként megtámadni képes Trichomonas-jellegű fertőzés elméletének vizsgálatához mikroszkópos felvételeket készítettek Sue állkapcsának sérüléseiről. A felvételeket Bruce Rotschild orvos segítségével elemezték, akinek már tapasztalata van ősmaradványok betegségei, sérülései vizsgálatában. Összehasonlításokat végeztek más ősmaradványok sérüléseivel is, illetve inka koponyalékelések nyomaival is.
A vizsgálatok azt mutatták, hogy a lyukaknál Sue csontja elkezdett visszanőni a sérülést követően!
„Sue sérülései más, gyógyulóban lévő csontsérülésekhez hasonlóak voltak, azokhoz hasonló kis nyomok jelzik a csont megújulását. Bármi is okozta a lyukakat, nem ölte meg Sue-t, és az állat elég sokáig élt még, volt idő a csontok gyógyulására” – magyarázta O’Connor.
A kutatók a múzeum madárgyűjteményében kerestek olyan madarakat is, amelyek Trichomonas-fertőzésben szenvedtek, és ezek vizsgálata azt mutatta, hogy bár a torok hátoldalán nyomai voltak a fertőzésnek, az állkapcsot nem lyukasztotta át a betegség.
A kutatók ez alapján kizárták, hogy ehhez hasonló fertőzés okozta volna a lyukakat Sue állkapcsán.
No de akkor mi lehetett a háttérben? Bruce Rotschild szerint ezek harapásnyomok, vagy karomnyomok, de O’Connor ezzel nem ért egyet, mivel véletlenszerűek a lyukak, nem sorba rendezettek, ahogy például egy harapásnál elvárható volna. Mindezek elvetésével számtalan lehetőség marad még, ezek némelyikére talán nem is gondolt senki, és amelyek persze további vizsgálatokat igényelnek.
„Minél többet tudok ezekről az állkapocslyukakról, annál inkább úgy érzem, hogy nagyon furák. Azonban pont azt szeretem a paleontológiában, hogy rejtélyeket lehet megoldani, így ez teljesen az érdeklődési körömbe vág” – tette hozzá O’Connor.