Porviharban az InSight szonda
A Mars déli féltekéjén porvihar alakult ki, s emiatt kényszerpihenőt tart az utolsó hónapjaiban járó InSight szonda.
Az InSight működése várhatóan az év végén befejeződik, ugyanis a napelemei már alig szolgáltatnak áramot a rárakódott por miatt. Emellett a 2022. szeptember 21-én a bolygó déli féltekéjén kialakult hatalmas méretű porvihar további energiakiesést eredményez azzal, hogy már a légkörön is kevesebb napfényt enged át az eleve „takarékon” üzemelő napelemekig. Október 3-án a porvihar mérete és erőssége is hatalmasra nőtt, a légkörbe jutott porszemcsék miatt 40 százalékkal csökkent az átlátszóság, s ezzel a szonda napelemei szolgáltatta napi 425 wattóra energia már csak 275-re csökkent. Ez az eredeti energiamennyiség mintegy huszada csupán.
Ekkora energia kevés ahhoz, hogy a szonda minden nap ellássa árammal az eddig napi 24 órában üzemelt szeizmométerét, így azt az irányítók energiatakarékossági okból 2 hétre lekapcsolják. A szonda ugyan még néhány hétig üzemképes marad a jelenlegi energiaszinten, ám a közelgő porvihar aggodalomra ad okot. Chuck Scott, az irányító csapat tagja elmondta: „Ha ezt átvészeljük, a télig még tovább működhet a szonda, ám én már a következő porviharok miatt is aggódnék.”
Az InSight irányítói úgy vélik, a szonda 2022 októbere és 2023 januárja közt valamikor fog leállni s befejezni küldetését, amelyet egyébként, az eredetileg 2020-ra tervezett befejezés helyett 2 évvel meghosszabbítottak, 2022 decemberéig.
A Mars körüli keringő szondák megfigyelései alapján a porvihar már túljutott a legerősebb szakaszán, lelassult a növekedése. A marsi porviharok ugyan bármikor kialakulhatnak, ám évszakosan válnak jelentősebbé, az északi félteke őszi-téli időszaka során, amelynek lassan a végéhez közeledünk.
A marsi viharok távolról sem olyan ijesztőek, mint azt a filmeken láthatjuk, bár a szélsebesség eléri a 97 kilométer per órát, a marsi légkör nagyon ritka (a földi 1 százaléka), így erejét tekintve ez a szél is csak töredéke a hasonló sebességű földi szeleknek. Ettől függetlenül a por felemelésében igen hatékonyak a viharok, így a marsi környezetben tevékenykedő eszközök közt azokat érinti leginkább, amelyek napenergiát használnak.
A NASA szakemberei a marsi porviharok működését már 17 éve figyelhetik az MRO keringő szonda munkájának köszönhetően, és ezen időszak alatt annyi adatot sikerült összegyűjteni, hogy lassanként egészen megbízható előrejelzést tudnak már készíteni a porviharok sorsát illetően.