Tiszta energia az űrből – már nem sci-fi
Vajon miként építhetünk a Föld körül keringő naperőművet? Kaliforniai kutatók az év végén tesztelhetik is a módszert.
A Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) kutatócsoportja egy nemrég még a tudományos-fantasztikus irodalom tárgyába tartozó technológia gyakorlati alkalmazását kutatja: az SSPP, vagyis az űrben működő napenergia-projekt keretein belül egy elemekből felépíthető űrhajórendszeren dolgozik. A rendszer keringő elemei összegyűjtik a napenergiát, nagy hatékonyságú napelemek segítségével, majd mikrohullámok útján a bolygónk kívánt pontjaira sugározzák azt. E módon olyan helyekre lehetne könnyen és gyorsan energiát juttatni, ahol a legnagyobb szükség van rá, ám pillanatnyilag nincs megbízható áramellátás.
Ahhoz, hogy ez megvalósulhasson, három területen is áttörésre van szükség:
– ultrakönnyű és nagy hatékonyságú napelemeket kell készíteni, amelyek ráadásul űrbéli körülményekre optimalizáltak
– létre kell hozni azt, a szintén kis tömegű és olcsó eszközt, amellyel az űrben kinyert egyenáramot rádióhullámokká alakítva a Földre lehet sugározni
– olyan szerkezetet kell kialakítani, amelynek szintén a könnyűsége a fő előnye, ám emellett képes megtartani mind a napelemeket, mind az átalakító és sugárzó elemeket
A Caltech szakemberei ezt három külön-külön, de összehangoltan dolgozó csoportban kutatják, és már gyakorlatban használható szintre jutottak.
A rendszer alapját 10×10 centis, 3 grammnál kisebb tömegű elemek képezik, ezekből több százezer együttesen „repülő szőnyeggé” áll majd össze, vagyis napenergiát gyűjtő, kb. 9 négyzetkilométeres felületű műholdakká.
A projekt első tesztjére egy 2022. decemberben felbocsátandó prototípus segítségével kerül majd sor, ehhez egy, a mai technológiában divatos modern origami-jellegű hajtogatási módszerrel csomagolják össze az eszközt, gyakorlatilag hézagmentesen.