Működő hajhagymák sejttenyészetben
A hajhagymáink a születésünk után ciklikusan regenerálódó mini szervecskék, amelyeket eddig nem igazán tudtunk mesterségesen növekedésre késztetni.
Akár a hajpótlásra, akár kísérleti, vizsgálati célokra is használható lesz az a fejlesztés, amelyet egy japán kutatócsoport mutatott be: sikerült sejttenyészetben tökéletesen működőképes hajhagymákat nevelniük, számolt be a Eurekalert.
Az embriófejlődés során a hámszövet és az alatta lévő kötőszöveti réteg közti kapcsolat hatására jönnek létre a hajhagymák, e különleges fejlődési eseményt az elmúlt évtizedekben állati modellek segítségével alaposan tanulmányozták már. Azonban mind ez idáig nem sikerült laborkörülmények közepette leutánozni a folyamatokat.
Az organoidok olyan speciális, őssejtből létrehozott szövetkultúrák, amelyekben egy adott szerv funkciói, viselkedése tanulmányozható a szerv miniatürizált változatában. Segítségükkel a szervek kialakulásától a betegségekig számtalan dolgot vizsgálni lehet anélkül, hogy teljes élő állatot vagy embert kellene a kísérletekbe vonni. A Science Advances folyóiratban közzé tett eredmények szerint japán kutatók most e módszert vették elő a hajhagymák (pontosabban először állati szőrtüszők) kapcsán, és az ismert két szövettípust sejtközi anyagokkal keverten használták fel a hajhagymák létrehozásához.
A létrehozott organoid rendszerben szinte 100 százalékos volt a hajhagymák kifejlődése, 23 nap alatt 3 milliméternyi hajszálat növesztettek az így létrehozott hajhagymák. A kutatóknak így nemcsak a hajhagymák kialakulását sikerült megfigyelniük, hanem élőben követhettek olyan folyamatokat is, mint például a haj színét létrehozó pigmentek beépülése, s az emögött álló folyamatokat is megérthették. Számos további folyamat is feltárható ezen élő modell segítségével.
Az így létrehozott hajhagymákon a kutatók ellenőrző vizsgálatai alapján lehet tesztelni olyan gyógyszereket, amelyek akár a hajnövekedést, akár a pigmentek hajba épülését serkenthetik, vagyis kiküszöbölhető például a kísérleti állatok használata. Segítségével megérthetjük a hajat érintő betegségeket, ezek kialakulását.
A kutatók a későbbiekben kifejlesztik ugyanezen organoid emberi hajra specializált változatát is, amelyen a hajnövekedést kezelő szerekkel kísérletezhetnek majd. A reményeik szerint a hajhagymákat tartalmazó organoidok segítségével majd lehet fejleszteni gyógymódokat olyan jellegű, rengeteg embert érintő problémára, mint a hajhullás, kopaszodás.